VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2014 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Edebiyat mesaj vermek değildir
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Edebiyat mesaj vermek değildir

Son dönemin dikkat çeken çocuk edebiyatı yazarı Burcu Aktaş’la son kitabı “İstasyon’da Vals”i, edebiyatı ve bugünün çocuklarını konuştuk.Son kitabınız “İstasyonda Vals”, hızla değişen kent yaşamında kaybettiklerimizi, özlediklerimizi ve korumak için mücadele verdiklerimizi anlatıyorsunuz. Kitabınızı farkındalık yaratmak için yazdığınızı söyleyebilir miyiz?

Aslına bakarsanız anlatmak istediğim hikâyeyi istediğim ve içime sinen şekilde anlatıyorum. Bir mesaj vermek ya da farkındalık yaratmak için kitap yazmıyorum. Çocuk edebiyatının mesajlarla örülmesi gerektiğine inananlardan değilim.

Çocuk edebiyatına nasıl yöneldiniz?
Çocuk kitaplarının sunduğu alt metin zenginliği ve çok boyutlu düşünme biçimi beni her zaman etkiledi. Yaşım kaç olursa olsun çocuk kitaplarından hep destek aldım ve hâlâ alıyorum. Bakış açımı onlarla genişletmeye çalışıyorum. Dolayısıyla anlatmak istediğim hikâyeyi hayranlık duyduğum, etkilendiğim bir alanda yazmak istedim.

Çocuklar için yazmak nasıl bir duygu?
Yazmak eğlenceli, sancılı, insanı sayısız yolculuğa çıkaran bir eylem.

Konularınızı nasıl seçiyorsunuz?
Genellikle aklıma taktığım mevzular üzerine çalışmayı seviyorum.

Yetişkinin gözünden çocuklara yönelik öyküler yazarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Bir yazarın, edebiyatın hangi alanında üretirse üretsin okuru düşünerek ya da okura “oynayarak” yazması anlayabileceğim, yapabileceğim bir şey değil. Dolayısıyla çocuk kitabı yazarken de özellikle çocukları tam on ikiden vuracak konuları seçmek ya da onlara özel bir çaba göstermek gibi bir amacım ve yöntemim yok. Belki bu noktada şunu söylemekte fayda var; Çocuk edebiyatı sadece çocukların okuyabileceği bir edebiyat değil.

Gelişen teknolojiyle birlikte yaygınlaşan sosyal medya çocuklarımızın hemen her an hayatında. Bu durum çocukların okuma alışkanlığı kazanmasına sizce sekte vuruyor mu?
Etrafta kitap okumayan yetişkinlerin olması, okuma alışkanlığına sekte vurabilecek şeylerin başında geliyor bana göre.

Bugünün çocuklarının edebiyatla olan ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bir okur olarak ne kadar özenli olduklarını görüyorum. Eleştirideki objektif tavırlarını çok takdir ediyorum. Meraklarını dizginlememelerinden çok etkileniyorum. Kitabı tartışan okurlardan kesinlikle bahsedebiliriz. Çocuklar net görebiliyor, önyargılarına yenik düşmüyorlar. Hayallerinin peşinden gitmesini biliyorlar. Hayal güçlerini geriye atmayıp kullandıkları için düşünme biçimleri derinlikli ve çok boyutlu oluyor.

İstasyonda Vals /Burcu Aktaş/
Kırmızı Kedi/ 12 TL


İstasyonda Valsİstasyonda Vals

Burcu Aktaş

Detay için tıklayın

Paylaş