VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Şubat 2016 Pazar | Anasayfa > Haberler > Editör Yahuda gibidir
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Editör Yahuda gibidir

Bir kitabı genelde yazarının adıyla ya da bir yazarı kitabıyla anarız. Ancak bir kitap hazırlanırkın pek çok kişi tarafından incelenir. O isimlerin başında da kitabın editörü gelir. Adı Künyede Saklı olandır editör. Türkiye'nin sayılı editörlerinden Selahattin Özpalabıyıklar'la editörlük üzerine...

SELAHATTİN ÖZPALABIYIKLAR* Bir editörün görevi nedir? Bunu meşhur bir fıkra ile anlatmak isterim. Bir okur editöre sormuş, siz ne iş yaparsınız? Kitabı yazar mısınız? Cevap: Onu yazar yapar. Çevirir misiniz? O çevirmenin işi. Dizer misiniz? Dizgici yapar onu. Düzeltir misiniz? Onu düzeltmen yapar. Basar mısınız? Onu da matbaacı yapar. Cilt? Dağıtım? Tanıtım? Vesaire. Hepsini yapan biri var. Peki, siz ne yapıyorsunuz? Editör yanıt verir: İşte biz bütün bunların dışında kalan işleri yaparız. Çoğu zaman lektör (ya da okutman) ve redaktörün iş tanımlarıyla ve çalışma alanlarıyla karışsa da, daha doğrusu iç içe geçse de, editörün asıl işi, yazar ve/ veya çevirmenden gelen, deyiş yerindeyse “ham” metni, yine deyiş yerindeyse, “adam” etmektir. Çok basit görünüyor, değil mi? Editör, Havari Kuşkucu Tomas gibidir: Böğründeki yaraya parmağını sokmadan, İsa’nın ölüden dirildiğine inanmaz: Yazara ve/ veya çevirmene, onların yazıya dönüşmüş hali olan metne, hem “mutlak iman”la, hem de “mutlak kuşku”yla, “sıfır güven”le bakar. Metne yapacaklarını belirleyen, sadece ve sadece bu ikiyanlı durumudur. Editör bir yandan da, Yahuda ve İbn Mülcem gibi, imanı gerektiriyorsa ihaneti göze alabilmeli, metnin iyiliği için gerekirse yazarı/ çevirmeni hiçe sayabilmelidir.

İşimiz basittir, dedim ya!

n Metne müdahalenin sınırı nedir? Benitabın sahibi yazar ve çevirmendir. Editör sadece metnin okura sağlıklı ve tek parça halinde bir bütün (corpus, body) olarak ulaştırılmasından sorumludur.
Dolayısıyla, editör olarak “üslup” ya da “biçem” denen şeyi oluşturan seçimlere müdahale etmem. Takıldığım bir şey olursa yazara/ çevirmene gerekçesini sorarım. Sorup öğrenme imkânım yoksa, bana ipucu verebilecek başka çalışmalarına bakarım yazarın/ çevirmenin.
Basit görünüyor demiştim ya, basitmiş gerçekten!
n Ortalama olarak ayda kaç kitapla iyleniyorsunuz? Ayda dört kitap yaptığım da oldu, bir kitabı 3,5 yılda hazırladığım da!

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam