VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Mart 2011 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Efsanevi kahramanlara taze yazarlar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Efsanevi kahramanlara taze yazarlar

Yeni ve başarılı yazarlar şu sıralar eski ve efsanevi romanlara el atıyor ve harıl harıl devam kitapları yazıyor. Son yıllarda edebiyat dünyasında hızla yayılan bu yeni trend sayesinde Peter Pan’dan Dracula’ya, Sherlock Holmes’den James Bond’a birçok ünlü roman kahramanı yepyeni maceralarla karşımızda.

Mine Akverdi

“Ian Fleming’in yarattığı James Bond karakterini gizemli, karanlık, bir parça alaycı ama yine de şaşırtıcı biçimde iyimser ve hızlı yaşamasına rağmen her zaman görevine sadık olan bu kahraman ajanı alıp güncelliyorum. Yeni macera 2011’de geçecek ve James Bond 30 yaşlarında olacak. Hızlı bir tempoya, bol şaşırtmacalı bir maceraya ve sürpriz bir sona hazır olun. Bu yeni kitap Jeffery Deaver tarzıyla güncellenmiş klasik bir James Bond olacak!”
Bu sözlerden de anlaşıldığı üzere şık, karizmatik ve soğukkanlı efsanevi İngiliz ajanı 007 James Bond’un kaderi artık Amerikalı bir yazarın, Jeffery Dever’in ellerinde. Yaratıcısı Ian Fleming 48 yıl önce ölmüş olsa da, yazdığı 14 roman sayesinde, kahramanı James Bond çoktandır ölümsüzlük mertebesine ulaşmış durumda. O yüzden modası hiç geçmiyor, o yüzden maceraları tekrar tekrar filme çekiliyor. Ama bunlar hayranlarını doyurmuyor; herkes daha fazlasını istiyor. İşte bu yüzden geçen yıllar içerisinde Bond romanlarının yayın hakına sahip olan Ian Fleming Yayıncılık’ın resmen onay verdiği Kingsley Amis, John Gardner, Raymond Benson ve Sebastian Faulks gibi bazı ünlü yazarlar da bu ölümsüz kahramana yeni hikayeler yazdı. Şimdiyse bu efsanevi seride bayrağı hayli ağır bir top devralıyor. “Kemik Kolleksiyoncusu (The Bone Collector)” ve “Taş Maymun (The Stone Monkey)” gibi çok satanlar başta olmak üzere 26 romana imzasını atan, kitapları 150 ülkede ve 25 dilde yayınlanan ve dünya çapında 20 milyon satmış olan ünlü Amerikalı gerilim romanı yazarı Jeffery Deaver, en yeni James Bond macerasını yazıyor.
ÇOCUKLUK HAYALİYDİ
Böylesine başarılı ve ünlü bir yazarın James Bond için devam romanı yazmayı kabul etmesi şaşırtıcı görünebilir. Ama bu işin ardında geçmişten gelen büyük bir hayranlık yatıyor. “James Bond ile tanıştığım zaman daha sekiz yaşındaydım” diyor Jeffery Deaver; “Bond romanlarının hepsini yalayıp yuttum. 11 yaşındayken yazdığım ilk hikayemin ilham kaynağı da yine James Bond’du. Ian Fleming bütün hayatımı değiştirdi; onun kitapları bana nasıl gerilim romanı yazacağımı öğretti.”
Deaver’in geçen yıl Ian Fleming Steel Dagger ödülünü aldığında yaptığı konuşmada bu büyük hayranlığını dile getirmesi, Bond macerasına girişmesinde ilk kıvılcım oldu. Ian Fleming Yayıncılık bu konuşmasının ardından Deaver’a hemen yeni Bond macerasını yazması için teklif götürdü. “Bu benim için kaçırılmaması gereken büyük bir fırsattı” diyor Deaver; ama ünlü olmak veya çok satmak için değil, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için fırsattı. Böylece Deaver, Ian Fleming’in koltuğuna oturdu, kalemi eline alıp kolları sıvadı. Deaver’in 2011’in Şubat ayı itibarıyla noktayı koyduğu yeni Bond romanının adı da geçtiğimiz günlerde açıklandı: “Carte Blanche (Açık Çek)”. Deaver, Bond’un yeni macerası hakkında şöyle ipuçları veriyor: “Hikaye günümüzde, 2011 yılında geçiyor. İngiliz ajan Bond ise 29-30 yaşlarında. Irak ve Afganistan’da orduda görev yapmış. Romanda Miss Moneypenny ve M gibi tanıdık karakterler de var ama günümüz karakterleri olarak yeni baştan tasarlanmış halde. Bond’un yeni görevine gelince; modern ajanımız bu kez Dubai’de eski bir dostla buluşuyor ve son derece rahatsız edici bir kötü adamın peşine düşüp hızlı, gerilimli ve egzotik bir maceraya yelken açıyor...” “Carte Blanche”, Ian Fleming’in doğum günü olan 28 Mayıs’ta görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam