VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ekim 2015 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Ege’nin imkansız büyük aşkı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ege’nin imkansız büyük aşkı

Demet Altınyeleklioğlu’nun yeni romanı “Kara Zeybek” Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşanan imkansız bir aşkı ve savaşın parçaladığı değerleri konu almakta.


Demet Altınyeleklioğlu’nu Osmanlı kadın sultanlarının hayatlarını, aşklarını, iç dünyalarını ele alan romanlarıyla tanıdık. Özellikle “Moskof Cariye Hürrem” romanı çok sevilen yazar, bu romanda Hürrem Sultan ile Kanuni Sultan Süleyman arasındaki büyük aşkı ve Hürrem’in kişiliğini anlatmış, ardından ne yazarsa okunur olmuştu. Bunu daha “Ardından Alkışlarla Lamia”, “Cariyenin Kızı Mihrimah”, “Cariyenin Gelini Nurbanu”, “Altın Cariye Safiye”, “Pargalı ve Hatice” ve “Kara Kraliçe Kösem” romanları takip etmiş, hemen her roman büyük ilgi görmüştü.

Altınyeleklioğlu, kadın sultanların hikayelerini yazmasının nedenini ise şöyle yanıtlıyordu: “Kadın figürünü içselleştirebiliyorum. ‘Tarihi de erkekler yaptı‘ çünkü. Erkeğin yaptığı tarihin içindeki duyguları anlatmaya çalışıyorum. Kadının çektiklerini, ezilmişliğini, ruh yıkıntılarını, babadan-kocadan-kardeşten gördüğünü, zulüm ya da sevgiyi, baskıyı, hayatında kopan fırtınaları o tarih dilimi içersinde analiz ediyorum. Bunu yaparken de taraflıyım. Hürrem’in o kadar da kötü olmadığını gözler önüne seriyorum çünkü onu da kendi koşullarında ve döneminde değerlendiriyorum.”

Ancak Demet Altınyeleklioğlu, yeni romanı “Kara Zeybek”te bir kadın sultanı değil “imkansız bir aşkı“ konu alıyor. Sıradan bir kadınla olabilmek, aşklarını yaşayabilmek için tüm kimlik farklarına savaş açan bir erkeğin Enver’in hikayesini.

Birinci Dünya Savaşı ile parçalanan bir imparatorluk. Göçler, iç savaşlar, cepheye giden askerler, gidip dönemeyenler, yerinden yurdundan olan aileler... Komşuluk ilişkilerinin, dostlukların bir anda yok olduğu bir dönem. Ülke gibi insan ilişkilerinin de parçalandığı. Düşman kavramının cephelerden çıkıp mahallelere kadar indiği...

Ve tüm bunların ortasında Kara Zeybek adıyla nam salan bir Türk genci ile İzmirli Rumlardan Eleni’nin çırpınan aşkı... Ne yazık ki, onların aşkı sadece savaşta değil barışta da imkansızdır.

Çünkü bazen savaş en çok önyargılarımzda sürer, kimlik tutkularımızda. Bu yüzden Enver, bir gelecekleri olabilmesi için bu topraklardan kin tohumlarını silip atması gerektiğini düşünür. Eleni ise, iki halkın önyargılarıyla savaşarak, Enver’i beklemekten başka bir şey yapamaz. Hemen güneyimizde Suriye’de büyük bir iç savaşın yaşandığı, ölümden kaçan mültecilerin Ege denizinin sularına gömüldüğü bugünlerde “Kara Zeybek” bizlere savaşın boyutlarının ne kadar derine inebileceğini tekrar hatırlatan bir roman.

Paylaş