VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Mayıs 2012 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > En iyi MM kitapları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

En iyi MM kitapları

Ölümünün üzerinden tam yarım asır geçmesine rağmen o hâlâ burada, aramızda.

Mine Akverdi

Zira o dünyanın en ölümsüz ismi, en unutulmaz yüzü. Madonna"dan Scarlet Johanson"a pek çok ünlü kadın kariyerinin bir noktasında onun görüntüsünü benimsiyor, efsanevi pozları binlerce kişi tarafından tekrarlanıyor, hemen herkes hayatında en az bir kez Marilyn Monroe oluyor.


Marliyn galerisi için tıklayınız…Hollywood"un efsanevi sarışını resimlerden şarkılara, filmlerden kitaplara her alanda güzel yüzüye karşımıza çıkıyor, sayısız esere ilham kaynağı olmayı sürdürüyor. Dünya, insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en güzel, en büyüleyici kadınlarından biri olan Marilyn"e ölümünün üzerinden 50 yıl geçmiş olsa da doyamıyor. Şubat ayında Türkiye"de de gösterime giren “My Week With Marilyn (Marilynle Bir Hafta)” masumiyetle seksapeli, samimiyetle gizemi kendinde buluşturmayı başararak bu karizmatik kadını bir kez daha beyazperdeye konuk ediyor. Film, Marilyn Monroe"nun 1956"da “The Prince and the Showgirl” filminin çekimleri için İngiltere"ye gittiği dönem, genç set asistanı Colin Clark"la Londra sokaklarında geçirdiği Hollywood rutininden uzak bir haftayı anlatıyor. Filmde Marilyn"i Michelle Williams canlandırıyor. Ölümünün 50. yılında Marilyn hakkında filmlere bir yenisi daha eklenirken biz de gözlerimizi Marilyn hakkıda yazılmış kitaplara çevirdik. Zira ünlü yıldız hakkında 600"den fazla kitap var. Ama bunlar arasında asıl iyi olanlar Marilyn"in bir seks bombası değil bir insan olarak karşımıza çıkaranlar. İşte en iyi 10 Marilyn Monroe kitabı...

1. Marilyn Monroe / Eve Arnold
Eve Arnold, Marilyn"i detaylı bir çalışmayla fotoğraflamış olan tek kadın fotoğrafçı, aynı zamanda da ünlü yıldızın da yakın arkadaşıydı. İkili ilk kez 1952 yılında Esquire dergisi için yapılan bir çekimde tanıştı ancak Eve Arnold"un esas vurucu Marilyn çekimleri bundan yıllar sonra geldi. Arnold, Marilyn ile son yıllarında, “Misfits (Uygunsuzlar)” filmini çektiği sırada iki ayı birlikte geçirdi ve bu zaman zarfında onu her haliyle fotoğrafladı. Ortaya çıkan kareler ise Hollywood"un seks sembolünden çok farklıydı. Nitekim Arnold, bu fotoğrafları duygusal bir metinle birleştirerek hazırladığı kitabında parıltısı hafiften sönmeye başlayan bir Hollywood yıldızının hassas kişiliğini gözler önüne seriyordu.

2. Bukalemunlar İçin Müzik / Truman Capote / Sel Yayıncılık
Ünlü yazar Truman Capote, yakın arkadaşı olan Marilyn Monroe hakkında bir çok portre kaleme almıştı. Manhattan barlarında birlikte White Angel votkaları yuvarladığı bu güzel sarışın hakkında yazdıkları ise kimi zaman duyarlı kimi zamansa acımasızdı. Bir yazısında zeki ama entelektüel olmayan Marilyn"in şu esprili sözlerine yer veriyordu Capote: “Günü geldiğinde, kendi cenazeme gecikmeyi isterim.”

3. Marilyn, Mon Amour / Andre de Dienes
1945 yılında moda fotoğrafçısı Andre de Dienes, Norma Jeane adlı genç, güzel ve gelecek vadeden kumral bir modelle tanıştı. İlk anda ona aşık oldu ve birlikte çıktıkları bir seri yolculuk içerisinde de onu Marilyn Monroe"ya dönüştürdü. Dienes, Marilyn ile ilişkisi hakkında gizli günlükler tutmuştu. Bu günlükler, 1988"de Dienes öldüğünde evini alt üst eden Marilyn Monroe hayranları tarafından günışığına çıkarıldı. Marilyn"in bir akıl hastanesinde yatan annesine yaptıkları ziyaretten, ölmeden birkaç gün önce ünlü yılızın evine yaptığı ziyarete kadar Marilyn ile paylaştığı pek çok duygusal anı bu günlüklerde yerini buluyordu. Çok güzel bir dostluk ve aşk hikayesi...

4. Hollywood on the Couch / Stephen Farber & Mark Green
Hollywood söz konusu olduğunda bu kitap neredeyse bir kutsal kitap niteliğinde. Zira kitap, 50"li ve 60"lı yıllarda psikanalistler ile sinemacılar arasında hızla gelişen tuhaf aşk ilişkisini mercek altına alan ilk ve tek kitap. Kitap Marilyn"in hayatının her alanına etki eden ve terapileriyle onu yönlendiren psikiyatrist Ralph Greenson"un portresine yer veriyor.

5. On Loving, Hating and Living Well / Ralph Greenson
Greenson, Hollywood ünlülerinin psikiyatristi olarak şöhret kazanan Freudien bir psikiyatristti ve ardında psikoterapi üzerine çok sayıda önemli teorik yazı bıraktı. Bu yazılarına konu olan durumların bazıları ise, isim vermese de gizliden gizliye ima ettiği üzere, çok ünlü bir sarışın Hollywood yıldızının hayatından kesitlerdi.

6. The Life and Opinions of Maf the Dog, and of His Friend Marilyn Monroe / Andrew O"Hagan
Maf, Frank Sinatra"nin Marilyn Monroe"ya hediye ettiği teriyer cinsi köpeğin adıydı. Şanslı köpekçik yeni sahibiyle muhteşem bir birlikteliğe adım attı, Marilyn"in kucağında New York"u arşınladı, şovlara, partilere katıldı, psikologların bekleme odasında oturdu, hem Sinatra"nın hem de ve Marilyn"in sinir krizlerine şahit oldu. Kitap Marilyn"in düşüşünü Maf"ın düşünceleri eşliğinde anlatıyor.

7. Marilyn Monroe / Barbara Leaming
Marilyn Monroe şarkılarda anlatıldığı gibi sadece rüzgarda titreyen bir mum alevi değildi – o aslında annesi akıl hastanesinde yatan, bir yetimhanede büyüyen, taciz edilmiş, kafası karışmış, ruhu incinmiş bir kızdı. Aynı zamanda üzerine gereken karakter giymeyi ve güç oyunları onamayı iyi bilen hırslı bir aktristti. Leaming, Marilyn"in şov dünyasının güçlü erkeklerinin seksi oyuncağından onları parmağında oynatan bir sinema süperstarına yükselişinin ve sonunda kendinden nefret eden uyuşturucu bağımlısı birine düşüşünün trajik hikayesini ayrıntılarıyla anlatıyor. Hatta Marilyn"in ölüm nedenini bile açıklıyor. Psikologu Greenson"un mektuplardan yola çıkarak ortaya attığı iddia ise şu: O ağustos gecesi psikiyatristi karısıyla yemeğe çıkınca onu arayıp ulaşamayan Marilyn, kendini terk edilmiş hissettiği için aşırı doz ilaç alarak intihar etti.


8. My Story / Marilyn Monroe
İkonlar pek ender olarak hayatlarını yazarlar. Marilyn ise şöhretinin doruklarında olduğu bir dönemde bu işe girişmişti. Ama Ben Hecht ile birlikte yazdığı bu otobiyografi ölümünden 10 yıl sonra ancak yayınlandı. Marilyn istenmeyen yetim bir çocuk olarak hayata nasıl başladığını, ergenlik yıllarını, film endüstrisinde küçük rollerden şöhretli bir yıldız konumuna gelişini ve Joe DiMaggio ile evliliğinin de içinde olduğu bir çok olayı açık yüreklilikle anlatıyor. Bu samimiyetiyle, yetenekli ve duyarlı bir yazar olarak da karşımıza dikiliyor. Kitabında ilk cinsel ilişkisini, sürekli tekrarlanan başarısız aşk ilişkilerini ve kendini “bir gün yatak odasında elinde boş bir uyku hapı şişesi, ölmüş halde bulacakları türde bir kız” olarak gördüğünü net bir dille anlatıyor.

9. Blonde / Joyce Carol Oates
Sarışın! Ünlü yazar Joyce Carol Oates"in Marilyn Monroe"nun hayatını konu alan 700 sayfalık çarpıcı romanında ünlü yıldızın adı hiç geçmiyor, “sarışın”ın hikayesi anlatılıyor. Oates romanında Marilyn"in tüm dünyayı nasıl büyüsü altına aldığına dair ufak ipuçları veriyor, bu çarpıcı sarışının gizemini aydınlatacak bir kapı aralamaya çalışıyor. Öte yandan cinayet, tezgah, intihar, hayal, gerçek derken akıllara üşüşen binlerce soruyu da tekrar soruyor. Okuru cevaplarla değil sorularla başbaşa bırakıyor. Oates iyi bir yazar olduğunu söyledikleriyle değil söylemedikleriyle okuyucuyu çarparak kanıtlıyor.

10. Marilyn Monroe: The Biography / Donald Spoto
Spoto"nun 150"den fazla röportajdan ve aralarında Monroe"nun günlükleri, mektupları ve diğer kişisel dökümanlarının da bulunduğu önceden mühürlü tutulan 35 bin sayfalık dosyalardan faydalanarak yazdığı biyografi şüphesiz bugüne kadar yazılmış en iyi ve en doğru Marilyn Monroe biyografisi. Spoto, Marilyn"in hayatının her alanında bilmediğimiz bir takım bilgileri önümüze sunuyor, gizemli ölümü hakkında bile bizi aydınlatıyor. "Hayır Kennedy"ler öldürtmedi" diyer Spoto ve ekliyor "İntiharı kazayla olmuş olabilir ama bu olayda doktoru Ralph Greenson ve kahya kadın Eunice Murray"in rolü olabilir."

(Sıralama alfabetik olarak yapılmıştır. Guardian"dan derlenmiştir.)

Paylaş