VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Şubat 2014 Salı | Anasayfa > Haberler > En renkli ''Resmigeçit''
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

En renkli 'Resmigeçit'

Türk Resim Sanatı'nın usta isimlerinden ressam Mehmet Güleryüz'ün sanatını tarihsel eksende anlatan Resmigeçit kitabı yayımlandı. Kitap resimseverler için başucu kitabı niteliğinde.


Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları sanat yaşamında 55. yılını kutlayan ressam Mehmet Güleryüz’ün resim sanatını tarihsel eksende özgün bir dille sorguladığı "Resmigeçit" kitabını yayımladı. Kitapta okurlar Güleryüz’ün rehberliğinde; sanatçının yaratım sürecinden başlayarak, 20. yüzyıl Türk resmine kadar pek çok durakta soluklanıyor ve konuya farklı açılardan bakma şansına kavuşuyorlar.

Sanatın sorgulayıcı ve dönüştürücü gücüne inanan ressam Mehmet Güleryüz yarım asrı geride bıraktığı sanat yaşamında sadece çok yönlü kimliği ve üretkenliği ile değil, aynı zamanda sorgulayan kişiliği ile de tanınıyor. “Gündelik yaşantıyı idame ettirmek için kullanılan öğelerden yaşamın niteliğini artırmasını, sorgulamasını ve dönüştürmesini beklemiyorsak, öte zamanları hazırlayan sanattan ve felsefeden ne bekleyebiliriz?” sorusunun yanıtını resim sanatı özelinde arıyor.Figüratif olsun olmasın Doğu ve Batı resminde ortak bir kavrayıştan söz etmek mümkün müdür? Altın oran, bizlere evrensel bir beğeni şablonunu sunuyor olabilir mi? Sanatçı içkin bir estetik anlayışıyla mı üretir? Sanatçının yaşadığı toplumla ilişkisinin yanı sıra evrensel düşünce akımlarından nasıl beslendiğini de irdeleyen kitapta konular kimi zaman samimi bir sohbet, kimi zaman da eşsiz bir seminer tadında işleniyor.

Ayşegül Sönmezay tarafından yayına hazırlanan "Resmigeçit" güzel sanatlar öğrencileri, sanat tarihi ve resim meraklıları için etkileyici bir başvuru kitabı.


ResmigeçitResmigeçit

Mehmet Güleryüz

Detay için tıklayın

Paylaş