VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2016 Salı | Anasayfa > Haberler > En tehlikeli yalanları en yakınlarınız söyler
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

En tehlikeli yalanları en yakınlarınız söyler

“Biz Tanışmadan Önce” ile evlendiği kadını ya da erkeği aslında hiç tanımadığını anlayan kahramanların anlatıldığı gerilim romanlarına bir halka daha ekleniyor.

ÖZLEM AKALAN

Otuzlu yaşlarının başındaki İngiliz reklamcı Hannah, 7 yıl New York’ta yaşayıp hatırı sayılır bir kariyere sahip olmuştur. Kendisi gibi İngiliz olan 40 yaşındaki Mark Reilly ile tanıştıktan kısa bir süre sonra evlenmişlerdir. Data Pro isimli bilişim şirketinin sahibi kocası New York ofisini kapattıktan sonra birlikte İngiltere’ye dönmüşlerdir. Beş aydır iş arayan ancak ekonomik kriz nedeniyle tüm mülakatlardan olumsuz sonuçlarla dönen Hannah kendine olan güvenini kaybetmek üzeredir.

Yağmurlu ve fırtınalı bir cuma günü New York’a iş gezisine giden eşini karşılamak üzere havaalanına giden Hannah, büyük bir korku ve hayal kırıklığı ile geri döner. Mark tam olarak hangi uçakla döneceğini söylememiş olmasına rağmen, art arda inen iki uçaktan da çıkmamıştır, üstelik cep telefonu da kapalıdır. Mark’ın başına bir şey gelmiş olmasından endişelenen Hannah, ertesi gün Mark’ın sekreterini arar. Sekreteri şaşkınlık içinde, ikilinin Roma’ya tatile gittiklerini zannettiğini ağzından kaçırır. Nihayet Mark aradığında Hannah rahatlar: Kocasının iş randevusu uzamış, uçağı kaçırmıştır. Cep telefonunu kaybetmiştir ve önemli bir toplantı için birkaç gün daha kalması gerekmektedir.
Sekreterin ima ettiği Roma gezisi Hannah’nın aklına kuşku düşürür. Eşinin çalışma odasındaki çekmeceleri karıştırırken finansal kayıtların durduğu dosyanın kayıp olduğunu fark eder.
İçine şüphe ateşi düşen Hannah, kocasının hayatını adım adım araştırmaya başlar. Mark’ın Roma’ya gittiği bir sevgilisi mi vardır? Mali kriz içinde olmadıklarını bilmesine rağmen Mark’ın kumar, uyuşturucu ya da tefecilere mi bulaştığını anlamaya çalışır.

Yalanlar zinciri
Gillian Flynn’ın “Kayıp Kız”ı ile başlayan, S. J.Watson’ın “Uyuyana Kadar”ı ve Paula Hawkins’in“Trendeki Kız”ı ile devam eden, aileyi merkezine alan gerilim türünün bir örneği olan “Biz Tanışmadan Önce”, Lucie Whitehouse imzası taşıyor. “En yakınınızdakini bile tanımanız bazen imkânsızdır”, “En tehlikeli yalanları en yakınlarınız söyler” gibi mesajlar veren, temposu yüksek bu romanlar son dönemde klasik polisiyelerin yerini almış durumda. Hiç beklemediğiniz anda hikâyedeki en beklenmedik kişiden gelen darbe ile sarsıldığınız bu tür öyle tuttu ki, bestseller olan her roman kısa süre içinde sinemaya uyarlandı. Tahmin edeceğiniz üzere “Biz Tanışmadan Önce”nin film hakları da satılmış durumda. Oxford’da klasik edebiyat eğitimi alan 1975 doğumlu İngiliz yazar Lucie Whitehouse ilk romanı “House at Midnight”ı 2008 yılında yayınladı. 2010 tarihli “The Bed I Made”in ardından 2014 yılında kaleme aldığı “Biz Tanışmadan Önce” ile Türk okurlarının karşısına çıkan Whitehouse, psikolojik gerilim türünde yazmaya devam ediyor.
Paylaş