VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Nisan 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Erkeklere güvenilir mi?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Erkeklere güvenilir mi?

Hayattayken sadece birkaç kitabı basılan İngiliz yazar Jane Austen’in 11-17 yaşları arası kaleme aldığı mektuplar, kısa hikayeler ve tiyatro oyunları bir arada.

PINAR ÇELİKEL

Jane Austen iki yüz yıldan daha uzun bir zaman önce aslında bugün kadınının bile peşinde olduğu hislerden, özlemlerden söz ettiği için ölümsüz bana göre. Bir de bunu kendine özgü bir incelik, o döneme has görgü kuralları ve hayran olunası bir dil kullanarak yapmıştı. Arada kendisiyle de dalga geçerek.

İşin doğrusu şu ki, Hollywood filmlerinin 2000’lerden sonra aklına gelen “Bir kadın ne ister?” sorusu sevgili Jane’in aklına yüzlerce yıl önce gelmişti. Tüm yazı serüveni boyunca da kadınların hayattaki beklentilerini sıraladı durdu. Hayatında rastladığı farklı kadınlardan ilham aldı. Çoğunu da hayal etti.
"Bir kadının hayatında öncelikli olan şeyler nelerdir?" sorusunun izlerini "Emma"da, "Sağduyu ve Duyarlılık"ta, "Gurur ve Önyargı"da ve "Mansfield Park"ta sürmek mümkün. Her biri ara ara açılıp okunması gereken temel eserler.
Günümüzde yüzeysel bir okuma ile ilk bakışta eski moda olarak adlandırılacak bu hikayeler aslında kadınların bugün bile gerçek hislerini yansıtıyor.

Seni hayatının merkezi yapacak bir erkek tarafından çok sevilmek; onu bir an önce bulmak; diğer kadınların dedikodularının hedefi olmamak ve sonsuza kadar mutlu yaşamak… İşte hepsi bu. Bakmayın bunların günümüzde biraz daha süslü bir şekil aldığına. Temel aynı. "Bridget Jones’un Günlüğü"nün edebi versiyonlarıdır aslında sözünü ettiğimiz dört Austen romanı. Yani inceliklerin unutulmadığı bir döneme dair kadın hikayeleri. Dikkatli bir göz Austen’in ince nüktelerini satır aralarında hissedecektir üstelik.

RAHİP KIZI

Jane, 1775 yılında İngiltere’nin güneyinde bir taşra kasabasında bir rahibin kızı olarak doğmuştu. Evin içindeki altı erkek kardeşin erkekler konusunda fikirlerinin oluşmasında payı büyük olmalı. Yazdığı neredeyse tüm eserlerin temelinde kadın- erkek ilişkileri var. Daha çok da erkeklerin ne kadar güvenilmez oldukları… Jane’in gözlüklerinden dünyaya baktığımız zaman, bir erkek asla tek bir kadınla yetinmez, genelde erkeklerin hevesleri çabuk biter, kadınlar ya intihar eder ya da verem olurlar. Tüm bunlar 42 yıllık hayatında neden hiç evlenmediğinin ipuçları.
Eğer bugüne kadar romanlarından birini okuduysanız, Austen'in "Gençlik Eserleri"ni okumayı da ilginç bulabilirsiniz.

Jane’in 11- 17 yaşları arasında yazdığı mektuplardan oluşan kısa romanlarına, tiyatro oyunlarına ve kısa hikayelerine dalınca yazı serüveninin nasıl geliştiği konusunda fikir sahibi olmak mümkün. Jane bu eserleri üç defterde bir araya getirmiş ve onlara Birinci Cilt (Bugün Oxford’un Bodleian Kütüphanesi’nde), İkinci Cilt (British Library’nin el yazması koleksiyonunda) ve Üçüncü Cilt (British Library’nin el yazması koleksiyonunda) adını vermiş. Jane’in kardeşi Cassandra Austen’in yaptığı İngiltere Tarihi’ne ait illustrasyonlar, defterlerin original yapraklarının fotoğrafları, ağabey Henry Austen’in yazarın hayatına dair yazdığı önsöz ve Juliet McMaster’ın oldukça kapsamlı sonsöz yazıları da kitabı Jane Austen üzerine önemli bir kaynağa dönüştürüyor. Meraklısı kaçırmamalı.

Paylaş