VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Eylül 2014 Pazar | Anasayfa > Haberler > Eşin kariyer yapmış sen kendinden vazgeçmişsen...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Eşin kariyer yapmış sen kendinden vazgeçmişsen...

“Ateşböceğinin Şarkısı” ile adını duyuran Amerikalı yazar Kristen Hannah, yeni romanı “Uzak Kıyılar”da romanında evliliği, aile olmanın sorumluluğunu ve ailelerin paspas altına süpürdüğü sorunları ele alıyor.


Her yazarın yazarlık yolunda ilerlerken karşılaştığı zorluklar vardır. Yazmak bir tutku bir sevdadır belki ama yazdıklarını kabul ettirebilmek ayrı bir boyuttur. İki kadının çocukluktan başlayan dostluklarını anlattığı “Ateşböceğinin Yolu” adlı romanıyla adını duyuran Kristen Hannah da o yazarlardan biri.

Hannah’ın yazmaya olan tutkusu henüz küçük bir kız çocuğuyken başlamış. Sahil kenarında kumdan kaleler ve sörf yaparak büyüyen Amerikalı yazar Kristin Hannah sekiz yaşında iken, ailesi ile birlikte Washington’a taşınır. 15 yaşına geldiğinde bir süre bir reklam ajansında çalıştıktan sonra hukuk fakültesine gitmeye karar verir. Annesi Kristin’in hukuk fakültesine yazar olmak için gittiğini dile getirir. Ancak Kristin Hannah hukuk fakültesinde 3. ve son senesindeyken annesi kansere yakalanır.

ANNE ACISI

Annesi hastanede hayatının en ağır savaşını verirken, hala kızının bir yazar olacağına inanmaktadır. Bu inançla Kristin Hannah hayatının en klişelerle dolu romantik yazılarını yazar. Ardından annesi vefat eder. Annesinin ölümünün ardından yazdığı tüm yazıları bir kutuya koyarak yazarlık fikrini bir kenara koyan Kristin Hannah evlenir. Artık evli bir kadın olan Hannah avukatlık işini devam ettirmektedir. Ancak hamile olduğunu öğrendiğinde ve beş ay yatak istirahati yapmak zorunda kaldığında, Kristin Hannah evde okunmadık kitap bırakmaz. Ardından eşinin de desteği ile kutulara kaldırılan eski notlarını tekrar ortaya çıkarır. Böylece Hannah oğlunu doğurduğu zaman elinde bir kitap taslağı hazır bulunuyordur. Tabii hemen hemen her yazarın yaşadığı sorunlardan biri olan yayıncı bulmakta o da zorlanır. Yine de ret cevapları onu yıldırmaz, denemeye devam eder. 1990 yılında aldığı bir çağrıya cevap verdiğinde ise hayatı değişir. İyi bir yazar olma yolunda adımlarını atar, o günden bugüne de yazma hevesini kaybetmez.

İki kadının dostluğunu anlattığı ilk kitabı “Ateşböceğinin Yolu” ile adını duyuran yazar, yeni romanı “Uzak Kıyılar”da ise evli çiftlerin yaşadığı sorunları anlatıyor ve bir çiftin hayatı üzerinden evliliği, aşkı ve cinselliği sorguluyor. Hannah yeni romanında okuru, yer yer kendini kahramanların yerine koyacağı, yer yer hak vereceği ve yer yer de karşı çıkacağı bir yolculuğa çıkarıyor.

“KUSUR”SUZ ÇİFT

İnsan ilişkilerinin temelini ilişkilerin oluşturduğunu savunan Amerikalı yazar “Uzak Kıyılar” da pek çok evli çiftin muzdarip olduğu bir konuyu ele alıyor: “Uzun süren evliliklerde çiftler arasındaki duygusal bağ ne derecede yıpranır?”, “Evlilik aşkı öldürür mü?”, “Eğer öldürmezse kadın ve erkek arasındaki aşk sevgiye, sevgi şevkate dönüşüp ilişkinin boyutunu değiştirir mi?”, “Eğer değişirse evlilik bitme noktasına gelir mi?” Roman bu soruları 25 yıllık evli Elizabeth ve Jack çiftinin gözünden irdeliyor.

Elizabeth evliliğinde hem bir anne, hem de bir eş olarak sorumluluk almış. Jack de öyle. Hem bir eş, hem bir baba, hem de evin erkeği olarak çalışan sorumluluğunu taşıyor. Ancak Elizabeth ne kadar kariyer denilen sıfattan kendini soyutlamışsa Jack mesleğine o kadar sıkı sıkıya sarılmış, kariyerini kimi zaman ailesinin dahi üzerinde tutan bir karakter.

Romanın konusu şöyle; Elizabeth ile Jack üniversite çağında aşk yaşayıp genç yaşta evlenir, kısa bir süre sonra iki çocuk sahibi olup ailelerini genişletirler. Yirmi yılı aşkın bir süre sonra dışarıdan bakıldığında hâlâ kusursuz bir çift gibi görünseler de aslında birliktelikleriyle ilgili kendilerine bile itiraf edemedikleri ciddi sorunları vardır.
Jack yıllardır kariyer hedeflerinin peşinden gidip tüm ülkeyi dolaşmış, Elizabeth ise ailesini bir arada tutmak için hayallerinden vazgeçip kendini tamamen kocasına ve çocuklarına adamıştır. Ancak bugüne kadar hep kaçtıkları kırılma anı artık çok yakındadır. Elizabeth uzun yıllar boyunca yaptığı tüm tercihlerini, evliliğini ve genç bir kızken gerçekleştirmek istediği arzularını düşünmeye başlar ve hem kendisini hem de kocası Jack’i şaşırtan bir kararla hayalini kurduğu kadına dönüşebilmek için harekete geçer. Elizabeth’in çıktığı bu içsel yolculuk aynı zamanda ailesinin de kaderini belirleyecektir.


Uzak KıyılarUzak Kıyılar

Kristin Hannah

Detay için tıklayın

Paylaş