VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Eylül 2015 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Eski fotoğrafların fısıltısı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Eski fotoğrafların fısıltısı

Ransom Riggs’in bir sahafta bulduğu bir kolu dolusu eski fotoğraftan yola çıkarak yazdığı “Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları“na olan ilgi bitmiyor. Serinin diğer iki kitabı yolda

BARIŞ EMRAH
Yayımlandığı günden beri büyük ilgi gören, 108 haftadır New York Times’ın çok satanlar listesinden inmeyen “Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları“na olan ilgi daha uzun süre kaybolmayacak gibi. Zira, romanın merakla beklenen sinema uyarlaması da yolda. Sinemanın dahi çocuğu olarak tanımlanan Tim Burton’un okuduktan sonra “bayıldım” diye yorumladığı ve sinemaya uyarlamak için kolları sıvadığı film, 2016 yılının Mart’ında gösterime girecek. Başrollerinde Eva Green (Bayan Peregrine), Asa Butterfield (Jacob) ve Samuel L. Jackson’ın yer alacağı film için romanın fanları şimdiden sabırsızlanıyor.

Türkiye’de de tutkulu okurları bulunan roman için yayınevi de şimdiden harekete geçti. Daha önce Sayfa 6’dan çıkan roman bu kez, grubun İthaki Yayınları markası ile yayımlandı. Serinin merakla beklenen diğer iki kitabı “Gölgeler Şehri” Kasım 2015’te “Ruhlar Kütüphanesi” ise Ocak 2016’da yayınlanacak.
Kitabın konusunu artık herkesçe bilindiği için rahatlıkla yazabilirim.

Jacop sıradan bir ergendir. Sivilcelerden, aile ile yenen sıkıcı yemeklerden, karşı cinle bir türlü iletişim kuramamaktan muzdarip bir ergen. Dedesinin anlattığı masallar da bir zamanlar ona büyük keyif vermesine rağmen artık bir şey ifade etmemekte, hatta saçma gelmektedir. Zira bu masallarda gerçeküstü yetenekleri olan çocukların hikayeleri anlatılmaktadır; uçabilen, görünmez olan... Ancak dedesinin öldürülmesi ile bu masalları, onun anlattıklarını tekrar gözden geçirmeye başlar. Son sözleri ve ona hediye ettiği bir kitap bu arayışta anahtarı olur.

Ancak bu arayış için Büyük Britanya’daki Cairnholm Adası‘na gitmesi gerekir ve bunun için ailesini de ailesini ikna etmesi. Sonunda babası ikna olur ve birlikte kısa bir tatil için adaya giderler. Jacob’un bulmayı umduğu yer, dedesinin bir süre kalıp arkadaşlar edindiği ve uzun yıllar bağını koparmadığı Bayan Peregrine’in yönettiği bir “tuhaf çocuklar” evidir. Jacop sonunda Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi’nin yıkıntılarını keşfeder, dahası bu yetimhanenin sıradan bir yer olmadığını da anlar. Zira bu yetimhanenin çocuklarının bazı “küçük” yetenekleri vardır.

Görünmez olmak. Ya da boşlukta bir uçan balonmuş gibi asılı kalabilmek. Yahut ölümcül hastaları iyileştirmek gibi. Kitabın bir diğer özelliği ise yazım şekli. “Sherlock Holmes El Kitabı“ ile tanıdığımız (kitap Türkçeye de çevrildi) Riggs’in bu romanı, gerçek fotoğraflardan hareketle kaleme almış.

Zaten romanın içinde de bu fotoğraflar yer alıyor. On üç yaşından itibaren eski fotoğraflara meraklı olan ve büyükannesi ile birlikte sahaf sahaf gezen Riggs zaman içerisinde bu hobisini unutsa da, bu tutkusu 2009 yılında karşısına çıkmış. Bir gün, tek başına yaptığı bir sahaf gezisinde bulduğu bir koli dolusu eski fotoğraf bir türlü peşini bırakmamış. Taa ki ona bu romanı yazdırana kadar.

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam