VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Ekim 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Everest İlk Roman Ödülü Gülfem Pamuk''un oldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Everest İlk Roman Ödülü Gülfem Pamuk'un oldu

Everest Yayınları tarafından düzenlenen İlk Roman Yarışması'nın bu yılki sahibi Kitab-ı Siyah Kalem isimli eseri ile Gülfem Pamuk oldu.

Everest Yayınları tarafından 2006 yılında verilmeye başlayan ve gelenekselleşen İlk Roman Yarışması'nın onuncu ödülü, Gülfem Pamuk'a verildi.

Cemil Kavukçu, Semih Gümüş, Müge İplikçi, Selim İleri ve Handan İnci’den oluşan seçici kurul, "Kitab-ı Siyah Kalem" eseri ile Gülfem Pamuk’u ödüle layık buldu.

Gülfem Pamuk’un romanı Kasım ayında Everest Yayınları tarafından yayınlanacak ve Gülfem Pamuk’a ödülü, 12 Kasım Cumartesi günü Tüyap Kitap Fuarı’nda düzenlenecek olan törende takdim edilecek.


Gülfem Pamuk kimdir?

Gülfem Pamuk, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ve Malta Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Doktorasını Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 2007 yılından bu yana Marmara Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmalarına devam etmektedir.


*Kitaptan Bölüm*

Mehmed Siyah Kalem’le tanıştığım o günü çok iyi hatırlıyorum.
Sonrasında günlerce içimde yankısı süren bu günün sabahında nasıl bir ruh halinde uyandığımı, üzerime ne giydiğimi, havanın nasıl olduğunu…
Doktora dersinde içimde biriken sıkıntıyı, öğrencilerden biri Mısır Sanatı üzerine sunum yaparken, oradan oraya uçuşan beyaz bulutların arasından gözükmeye başlayan güneşi...
Her anı bugün yaşanmış gibi tazeliğini koruyor.
Siyah Kalem’in, bir başka zamanın içinden çıkıp geldiği ve ruhuma sessizce dolmaya başladığı o gün...Ödül Almış Eserler

2006: Güldem Şahan, Gülgez; Tarkan Barlas, Lanetli Oda
2007: Muhammed Munis, Uzak Hayat
2008: Ödüle değer dosya bulunamadı
2009: Hamide Gönen, Tu Ağacı
2010: Bedi Gümüşlü, Mıvvel
2011: Serhan Ergin, Yürek Tutsağı
2012: Ercüment Cengiz, Gırnatacı
2013: Arzu Arınel, 41. Oda: Mardinkapı
2014: Ödüle değer dosya bulunamadı
2015: Bora Aşık, Geceyi Atlatabilmek

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam