VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
25 Aralık 2012 Salı | Anasayfa > Haberler > Evinizi kurmadan bu kitaba göz atın!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Evinizi kurmadan bu kitaba göz atın!

Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz? Yeni bir ev alırken nelere dikkat etmeliyiz? Odayı daha geniş gösterebilmek için dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kapı kolları nasıl değişir? Musluk contası nasıl takılır? Duvardaki delikler nasıl kapatılır? Evde evcil hayvan bakımı nasıl yapılmalıdır? İşte tüm bu soruların cevabı Ayşe Bilge Dicleli’nin kaleme aldığı “Evcimen” kitabında yanıt buluyor.

Herkesin öncelikli isteklerinden biri ve en önemlisi konforlu, rahat ve huzur veren bir evde yaşamaktır. Evimiz ihtiyaçlarımızı karşılamalı, içimizi ısıtmalı, ruhumuzu dinlendirmeli ve bize mutluluk vermelidir. İşte bu huzur ve sakinliği yakalayabilmenin yollarını, aldığımız eşyalarla ve dekorasyonla sağlamaya çalışırız. Bazen bunu yaparken gereksiz harcamalar yapar ama yine de evimizde istediğimiz ortamı yaratamayız. Ufak bir oturma odasını akılcı bir dekorasyonla daha büyük göstermenin yollarını hiç düşündünüz mü? Eminim hepiniz düşünmüş hatta bunu yapabilmek için çaba sarf etmişsinizdir. Ya da aniden elinizde kalan bir kapı kolunu tamir etmek için mutlaka uğraşmışsınızdır. İşte “Evcimen” kitabı bu tür ayrıntılarla ilgili neler yapabileceğiniz hakkında öneriler içermekle kalmıyor, ayrıntılı olarak uygulama yöntemleri de sunuyor.
Pratik bilgilerle yaşamınızı kolaylaştırmaya ve evinizi hayalinizdeki eve dönüştürmeye “Evcimen” ile başlayabilirsiniz.

Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?
Kiracı olmak kolay değil, ama ne yapalım? Hepimiz bir ev sahibi olamıyoruz; ya da bir süreliğine kirada oturmak durumunda kalıyoruz. Ev kiralamak ise kendi başına bir ustalık gerektirir. Birçok noktayı özenle dikkate almak şarttır.

Bütçemize uygun evi seçmek
Elbette ayağımızı yorganımıza göre uzatırız. Bu, kira için ayırdığımız bütçenin yaşama koşullarımızı aşmaması anlamına geliyor. Bu nedenle bütçemize uygun evlerin bulunduğu semtleri belirlemek gerekiyor.
Semti belirlediniz. Bütçenize uygun kaç seçenek var. Bu durumda başka sorular da gündeme gelir. İş yerinize yakın mı? İşyerinizin servisi varsa, servis yakından mı geçiyor? Yakınında bakkal ya da market var mı? bunlar dikkat edilmesi gereken başlıca sorular.
Artık internet üzerinden de ev bakılıyor. Bu, bütçenize göre ev arama, semt belirleme gibi konularda çok yardımcı oluyor. Ne var ki kiralayacağınız evi mutlaka gezip görün. Hem de gündüz gözüyle.

Kiracılar dikkat!
Kiracı üç ay kira özemezse bu kesin tahliye sebebi sayılıyor.
Eski borçları ödemek zorunda kalmamak için su, elektrik, doğalgaz gibi abonelikleri üstünüze alın.
Kanalizasyon patlaması, apartmanın iç ve dış cephesinin boya-badanası, çatının tamir edilmesi mal sahibi tarafından ödenmek durumundadır.

Yeni evi hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?
Kiralanmış da olsa, taşınacağız ev bazı hazırlıklar gerektirir. Bir takım tadilatlar, boya badana, perde gibi…
Herkese bir köşe
Daha küçük bir evden daha büyük bir eve taşınıyorsanız, yerleşme konusunda daha az sorun çıkar. Kim hangi odaya yerleşecek, ne nereye konulacak gibi konularda aile arasında uzlaşılmalıdır. Öncelikle evde herkesin kendine ait bir köşesi olmalıdır.
Badananın rengi
Taşınacağınız ev badana istiyorsa, boya almadan önce renk konusunu biraz düşünün. Çünkü renkler hemen göze batar ve evin etkisini ve oda büyüklüğünün görünüşünü belirler. Renge karar vermeden önce mutlaka mobilyalarınızın,perdelerinizin ve halılarınızın renklerine bakın. Seçeceğiniz rengin bunlarla uyumlu olmasını istiyorsanız, onlardan biraz daha açık ya da koyu ton bulundurabilirsiniz. Zıt renlerden hoşlanıyorsanız,duvarları rengarenk yapmak yerine iki temel renk seçin. büyük alanları daha açık olanla boyayın,koyu rengi kullanmakta biraz cimri davranın.

Artan boyayı nasıl saklamalıyım?
Artan kabın içindeki boyaya,su bazlı ise su, solvent bazlı ise solvent ekleyin ve sonra ağzını hava almayacak şekilde sıkı sıkı kapatın. Saklama işlemi tamamdır.

Duvara resim asma sanatı
Gazete kağıdını asmak istediğiniz çerçeve ebadında kesin ve arka tarafına koyun.Asma noktalarını gazete kağıdında işaretleyin. Kağıdı resimmiş gibi duvara yerleştirip tutturun. İşaretlediğiniz noktalara çivi çakın. Şimdi kağıdı kaldırabilir ve resminizi asabilirsiniz.

Kapı kolları nasıl değişir?
Kapı tokmağınızı aldıktan sonra sadece bir tornavida ile tamire başlayabilirsiniz. İşe başlamadan önce iki tokmağın birbirinden ayrılması için anahtarı sokup çevirin ve çekerek ayırın. Eski kilidi ve karşılık aynasını vidalarından sökün ve kapıdan çıkartın.Kapı boşluğuna dil kısmını oturtun.Dil kısmını kapıdaki bölümle birleştirin.Dil kısmına basılı tutarak soktuğunuz tokmağı ilgili bölüme iterek monte edin.

Duvar delikleri nasıl kapatılır?
Astığınız bir resmin yerini değiştirmek istiyorsunuz veya o resimden bıktınız. İndireceksiniz, ama duvarda kocaman bir delik var. Deliği kapatmanın en kolay yolu hazır macunlardır.Yapı marketlerden temin edebilirsiniz. Temin ettiğiniz macunu deliğe sürün, kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra zemini bir zımpara kağıdıyla düzleştirebilir ve badana rötüşü yapabilirsiniz.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam