VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mayıs 2017 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Fare avcısından kahramana
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Fare avcısından kahramana

Tuhaf yeteneklere sahip 12 yaşındaki Serafina, çocukları kaçıran pelerinli adamı yakalayabilecek mi? Robert Beatty’nin Serafina serisi Bayan Peregrine’nin tuhaf çocuklarını kıskandıracak nitelikte.

ÖZLEM AKALAN


Robert Beatty’nin çocuklar kadar yetişkinlere de heyecanlı, gizemli ve keyifli bir okuma sunan Serafina serisi, şimdilik üç kitaptan oluşuyor. “Siyah Pelerin”in haftalarca New York Times çoksatanlar listesinde kalması elbette yazarın işini kolaylaştırmamış; ikinci kitaptan (“Serafina and the Twisted Staff”) beklentileri artırmış. Ancak okur ve eleştirmenlerin ikinci kitabı ilkinden bile iyi bulması yazarın güvenini tazelemiş ve bu yaz çıkacak üçüncü kitap “Serafina and the Splintered Heart”ı bir çırpıda yazıp bitirmiş. “Sıra dışı ve riskli bir iş” diyor Beatty üçüncü kitap için; “Hem hikâye açısından hem de olanlar açısından.” Beatty’nin sadık okurları üçüncü kitabı beklerken, biz de ilk kitapla tanışmış olduk. Hikâye kadar Beatty’nin anlatım tarzı da her yaş grubundan okuru kıskıvrak yakalayacak nitelikte. Sanki Serafina ile malikânenin koridorlarında dolaşıyor, aldığı her kokuyu duyuyor, onunla dikkat kesiliyor, ormanda koşuyor ve hatta daracık havalandırma kanallarına sığmaya çalışıyorsunuz. Sinematografik bir anlatımı olduğu için hikâyedeki her an zihninize kazınıyor. Fantastik hikâyeleri seviyorsanız ve Bayan Peregrine’nin çocuklarından sonra yeni bir tuhaf çocukla daha tanışmak istiyorsanız, kesinlikle Serafina’yı kaçırmayın!

Çocukları için yazdı
Romanın hikâyesini kısaca özetlemeden önce bir bilgiyi daha paylaşmak istiyorum. Yazar Beatty’nin üç kızı var. Kızlarından biri yazmakta olduğu romanı okumak istemiş. Yetişkinler için olduğundan Beatty izin vermemiş. Ama kızı yılmamış, babasını “tacize” devam etmiş. Ta ki bir gün tavan arasında bulduğu elyazmalarıyla kapısını çalana kadar. Kızının elinde tuttuğu, Beatty’nin henüz 14 yaşındayken yazdığı fantastik bir hikâyeymiş. Kızı “Bunu okudum ve bayıldım” deyince yazar bitirmeye uğraştığı kitabı bir kenara koyup, çocukluk günlerine, hayallerle dolu fantastik dünyasına dönmüş…

Serafina, önünde uçsuz bucaksız ve karanlık bir orman uzanan, Vanderbiltlere ait tam 250 odalı malikânenin mekanik işlerinden sorumlu babasıyla bodrumda yaşamaktadır. Başta ev sahipleri olmak üzere kimsenin bilmediği gizli bir yaşantıdır bu. Babası tarafından yetiştirilen, bir kedi kadar sessiz ve çevik olan Serafina gece olunca koridorlarda fare avlayarak ve onları kapı dışarı ederek vaktini geçirmektedir. Ayaklarında dörder parmak olması, kemiklerindeki form bozukluğundan ötürü daracık yerlere sığabilmesi ve gözlerinin sarı olması dışında normal bir çocuktur. Bir akşam, malikânedeki misafirlerden birinin kızının kara pelerinli bir adam tarafından kaçırıldığını görür ve tesadüfen Vanderbiltlerin 12 yaşındaki yeğeni Braeden ile tanışır. İkili çok geçmeden pelerinli adamın peşine düşer.

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam