VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Eylül 2015 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Farklı bedende, aynı kadına aşık
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Farklı bedende, aynı kadına aşık

Levithan’ın “Her Gün” romanı kendini her gün farklı bir bedende bulan ve bir gün boyunca o bedende yaşamak zorunda kalan adamın trajikomik hikayesini anlatıyor.


Bir sabah uyanıyorsunuz ve kendinizi kendi yatağınızda değil de başka birinin yatağında, başka birinin odasında buluyorsunuz. Daha da çarpıcısı nerede olduğunuzu çözmeye çalışırken aynaya bakıyorsunuz ve içinde bulunduğunuz bedenin size ait olmadığını , başka bir bedende olduğunuzu fark ediyorsunuz. Amerikalı yazar David Levithan’ın kaleme aldığı “Her Gün” işte bu sıradışı öyküyü konu alıyor.

HER GÜN AYNI KİŞİYİ SEVMEK

Kitabın yazarı Levithan yeni seslerin ve yazarların adını duyurması için Scholastic Yayınları çatısı altında faaliyet gösteren PUSH’un kurucu editörü. İlk romanı “Boy Meets Boy” eşcinsel konu alıyordu. İlk kitabı hem çok ilgi çekmiş hem de çok eleştirilmişti. Kitabı yazmaya nasıl karar verdiğini şöyle anlatıyor: “Bu fikrin nereden geldiğini gerçekten bilmiyorum. Yalnızca her sabah uyandığında farklı bir bedene sahip olma fikrini seviyorum. A için bunun anlamı cinsiyetsiz, ırksız, ebeveynsiz, arkadaşsız, inançsız ve dış görünüşsüz olmak demek. Dolayısıyla burada bir dış tanımdan değil iç tanımdan söz ediyoruz. İşte benim ilgimi çeken de bu. Rhiannon’un açısından baktığımızda da bir insanın her gün farklı bedene sahip olarak uyanan birini sevebileceğini görüyoruz.”

EVİ AİLESİ DE YOK

Levithan’ın yarattığı A isimli karakterin ailesi yok, arkadaşı yok, evi yok, çünkü her gün başka birinin bedeninde uyanıyor. Her sabah farklı bir yatakta, farklı bir odada ve farklı bir evde. Farklı bir hayata dahil olarak...
A yine bir sabah hiç tanımadığı bir evde uyanır. Ev ahalisine belli etmeden o günü atlatmak için uğraşırken Rhiannon isimli bir kızla tanışır ve ona aşık olur.

Ancak gece çöktüğünde her şey sona erecektir. Çünkü hiçbir zaman bir insanın bedenine ikinci kez girememektedir. Ancak A, genç kızı aklından çıkaramayınca ve Rhiannon onun yaşama sebebi haline gelince her gün, farklı hayatlar yaşamış farklı bedenlerde ona geri dönmeye çalışacaktır.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam