VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
06 Temmuz 2018 Cuma | Anasayfa > Haberler > “Fatih ve Fetih” 65 yıl aradan sonra yeniden Alfa Yayınları etiketiyle çıktı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

“Fatih ve Fetih” 65 yıl aradan sonra yeniden Alfa Yayınları etiketiyle çıktı

Mithat Cemal Kuntay’ın 1953’te kaleme aldığı Son Posta gazetesinde tefrika edilmiş “Fatih ve Fetih” adlı eseri Alfa Yayınları’ndan çıktı.

Mithat Cemal Kuntay’ın 1953’te kaleme aldığı ve Son Posta gazetesinde tefrika edilen “Fatih ve Fetih” adlı eseri 65 yıl sonra okuruyla buluşuyor. Karşılaştırmalı tarihçiliğin en güzel örneklerinden biri olan bu eserde, Mithat Cemal İstanbul’un fethinin bilinen ve bilinmeyen özelliklerini mercek altına alıyor. Eserde, İstanbul’un fethine dair yerli kaynaklardan Tursun Bey, Evliya Çelebi ve Tâcüttevârih yazarı Hoca Sadeddin, Namık Kemal, yabancı kaynaklardan ise başta Hammer olmak üzere Rus tarihçi Vasiliyev, İngiliz tarihçi Gibbon, Fransız yazar Gustave Schlumberger ve Bizans tarihçilerinden Ducas gibi yazarları ve eserlerini kritik eden Mithat Cemal, onların yaptıkları hataları da gözler önüne seriyor.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam