VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Şubat 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Fatih''ın okuduğu Kuran''ın tıpkıbasımı yapılacak
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Fatih'ın okuduğu Kuran'ın tıpkıbasımı yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Osmanlı döneminde hattatların yazdığı Kur’an-ı Kerim’lerin tıpkıbasımı için proje hazırladı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Kur’an-ı Kerim’lerin arasında Fatih Sultan Mehmet’in okuduğu rivayet edilen nüshalar da var.” dedi.


Proje kapsamında, Osmanlı Devleti’nin en ünlü hattatlarının yazdığı Kur’an-ı Kerim’ler yeniden basılacak. Yazma eserlerin bir milletin kimlik belgeleri olduğunu belirten Çelik, “Yazma eserlere hakkıyla hürmet ve hizmet etme ilkemiz, onu sadece korumakla sınırlı değil. Yazma eserlere yapacağımız en önemli hizmet, onu çoğaltarak herkesin okumasını sağlamak olacaktır. ” açıklamasını yaptı.

Proje kapsamında tıpkıbasımı yapılacak ilk Kur’an-ı Kerim, Osmanlı hat ekolünün kurucusu kabul edilen Şeyh Hamdullah’ın eseri olacak. II. Bayezid’in hat hocalığını yapan Şeyh Hamdullah’ın yaklaşık 500 yıl önce harekeli nesih hatla yazdığı Kur’an-ı Kerim, günümüz teknolojisiyle ustasının elinden çıktığı şekliyle yeniden hayat bulacak. Proje kapsamında tıpkıbasımı yapılacak ikinci yazma eser ise Osmanlı’nın son döneminde yaşamış büyük hat üstatlarından Hasan Rıza Efendi’nin. Nesih-Rikâ hatlı nüsha, Sultan V. Mehmed Reşad’ın, Osmanlı tahtına çıktıktan sonra, Eyüp Sultan’da yaptırmaya niyetlendiği türbesinde sesli okunması için yazdırdığı Kur’an-ı Kerim. Tıpkıbasımı yapılacak olan üçüncü Kur’an-ı Kerim de Fatih Sultan Mehmed’in okuduğu rivayet edilen nüsha olacak. Mes’ud b. Maksud’un 1462 yılında nesih hatla yazdığı nüshanın girişinde Kur’an-ı Kerim’in indiriliş süreci, ilk ve son inen ayetler üzerine rivayetler de yer alıyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam