VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
24 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Fenerbahçe Kocamın Yakasını Bırak!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Fenerbahçe Kocamın Yakasını Bırak!

Yasemin Candemir'in Denizler Kitabevi'nden çıkan 'Fenerbahçe Kocamın Yakasını Bırak' isimli kitabı, Candemir'in fanatik Fenerbahçe taraftarı olan eşini ve diğer fanatik arkadaşlarını anlatıyor.

Türkiye’de hayatın bir kısmı futbola göre şekilleniyor, malum. Derbi maçları, uzak yakın herkesi ilgilendiriyor ama özellikle erkekleri. Peki ya kadınlar ne oluyor bu durumda? Cevap veriyoruz: Çoğu zaman bir hiç!

Bir derbi maçının önünden isterseniz kombinezonla geçin, fark etmez. Size bakılmadığı gibi çoğu zaman “Dolaşacak başka bir yer yok mu?” şeklinde canhıraş bağırışlarla da arşılaşabilirsiniz. “Bizim ev maç günleri okyanusta fırtınaya yakalanmış bir tekne gibi” diyor gazeteci Yasemin Candemir. Bu yazın ellerden düşmeyecek kitabı Fenerbahçe Kocamın Yakasını Bırak’ta da sadece bunu, yani Fenerbahçe’ye adanmış bir hayatı, aileyi anlatıyor. Her gün evini temizlerken, yemek yaparken çekirdek ailesi için değil, Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman için de çalışıyor. “Evimin başköşesindeler genellikle; ne yapsam kurtulamam, alıştım böyle yaşamaya” diyor. En çok etkilendikleri, yara aldıkları döneme; Fenerbahçe’nin ceza aldığı, Aziz Yıldırım’ın cezaevinde kaldığı zamanlara da geniş yer veriyor. Mizahi bir dille kaleme alınan kitap, fanatizmin ailelere yaptığını görmek açısından önemli. Editörlüğünü Işıl Ateş’in yaptığı kitaptaki tüm fotoğraflar ünlü basın fotoğrafçısı Çağrı Kılıçcı’ya, kapak çizimleri ise illüstratör Naci Koç’a ait.

Paylaş