VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Ocak 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > Feyza Hepçilingirler''den tartışma yaratacak kitap
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Feyza Hepçilingirler'den tartışma yaratacak kitap

Öyküleri, romanları, dil üzerine yazıları ve eleştirileriyle tanınan Feyza Hepçilingirler, Everest Yayınları tarafından yayınlanan Nasıl Popyazar olunur? kitabıyla, bu kez eleştiri oklarını edebiyat ve kitap üzerinden para ve şöhret kazanmaya kalkışanlara yöneltiyor.

"Kimse üzerine alınmasın" demeyecağim. Gerçek edebiyatçılar gerçek yazarlar eleştiri oklarının hedefi değildir. Onlar zaten alınmazlar; ama onların dışında kalanlardan isteyen herkes üstüne alınabilir." diye not düşerek başlamış Feyza Hepçilingirler "Nasıl Pop-yazar olunur?" kitabına. Böyle başlamış çünkü onun asıl kastettiği kişiler, roman yazmayı bir 'ün' aracı olarak görenler.Edebiyatın emek gerektiren bir uğraş olduğunu unutup kısa yoldan ünlü olamaya çalışanlar ve bunu başaranlarla da ince ince dalga geçiyor.
Herkesin popüler olmak istediği bir ortamda yazarak popüler olmanın kolay olduğunu yeterki yollarının bilinmesi gerektiğinin altını çizen Hepçilingirler, işe roman yazarak başlayabilirsiniz diyor. Roman konularını klişelerden seçin, klişeler her zaman iş yapar mesajı veriyor ve ekliyor "Zengin kız-fakir oğlan ya da zengin oğlan-fakir kız kalıpları her zaman işe yarar. Yoksulluk prim yapar. Eski Yeşilçam filmlerini düşünün. Yarıdan fazlası böyle değil miydi? Şimdiki dizilere bakın. Bayıla bayıla seyredilenler yine zengin- fakir tahterevallisinin üzerine oturtulanlar".

Mizah amacıyla yazılmış olan "Nasıl Pop-yazar olunur?", verdiği tavsiyeleri uygulamaya kalkanları gerçekten popüler yapabilir. Bu kitabın en tehlikeli yanı ise işte bu nokta!

Paylaş