VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Aralık 2014 Pazar | Anasayfa > Haberler > Flora 717’nin düzene direnişi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Flora 717’nin düzene direnişi

Laline Paull’ün kaleme aldığı “Kovan” sınıf çatışmasını, sürü psikolojisini arılar üzerinden anlatan alegorik bir roman. Romanın kahramanı Flora 717, kovanın tüm kalıplarını kırarak hayatta kalmayı başaran bir arı.

Laline Paull’ün kaleme aldığı “Kovan”ın kahramanları birer hayvan. Tıpkı George Orwell’in “Hayvan Çiftliği” gibi. Romanın mekanı bir kovan olduğu için ana kahramanı da doğal olarak bir arı. Roman, ilk bakışta bize arıların kovan içindeki yaşayışını, hiyerarşik düzenini, beslenme alışkanlıkları gibi arılar hakkında ilginç detaylar anlatıyor görülebilir ancak yazarın bize anlattığı bu dünya aslında insanların dünyasından hiç de farklı değil.

Çünkü bu “kovan”da da insanların dünyasında olduğu gibi sınıflar var ve sınıfların hiyerarşisi var; en altta olanların en kolay harcandığı, üst sınıfların tüm kovanın kontrolünü ellerinde tuttuğu. Romanın ana kahramanı Flora ise bir işçi arı. Biz arıları genelde kraliçe arı, işçi arı ve bal arısı olarak biliriz, oysa kitaptan öğreniyoruz ki işçi arılar da kendi aralarında ayrılıyor. Flora ise, adından anlaşıldığı gibi genel bitki örtüsünü temsil eden, özel bir çiçeği olmayan bir cinse mensup ve kovanın temizliğinden sorumlu. Bu yüzden de kovandaki diğer tüm cinsler tarafından hor görülüyorlar. Ancak Flora 717, doğduğu ilk andan itibaren fiziksel değişikliğiyle dikkat çekiyor. Üstelik o, normal koşullarda anormal özellik gösteren arıların hemen öldürülüyor olmasına rağmen hayatta kalmayı da başarmış bir arı. Kovan yöneticileri, onu çeşitli kademelerde görevlendirerek birçok sınavdan geçiriyor ve o her sınavı başarıyla geçiyor ve böylece kovanın en alt düzeyinden en üst r-düzeyine kadar her şeyi öğreniyor. Dahası, kraliçe arı dışında hiçbir arının yumurtlamasına izin yokken, Flora yumurtlamayı da başarıyor.

Üç kez yumurtlayan Flora 717, ilk iki yumurtasını kaybederken üçüncüyü yaşatmak için elinden geleni yapar. O bu mücadeleyi yaşarken hem kovanda hem de kovanın dışında birçok sorunla daha mücadele etmek zorunda kalıyor. Çünkü dışarıda şiddetli bir kış yaklaşmakta, içeride ise salgın hastalık baş göstermektedir. Dahası hastalık kraliçe arıya bulaşır ve onun öldürülmesi gerekir. Bu da kovan için bir kaos demektir.

Paylaş