VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
24 Ocak 2014 Cuma | Anasayfa > Haberler > Frankenstein bugün vizyonda
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Frankenstein bugün vizyonda

Mary Shelley'in yazdığı tarihin en unutulmaz karakterlerinden Frankenstein'ın, yeni beyazperde uyarlaması 'Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı' bugün vizyona giriyor.Üzerine çekilen onlarca filmden sonra yepyeni bir hikayeye odaklanan “Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı”, Dr. Victor Frankenstein’ın kendi elleriyle yarattığı Adam’ın hikayesini ele alıyor. Film, yaratıldığı günden bu yana, yaklaşık 200 yıldır amaçsız bir şekilde hayatını devam ettiren Adam’ın, Gargo ve İblisler arasındaki savaşını anlatıyor. Orijinali Mary Shelley tarafından 1818 yılında yayınlanan hikaye, 1910 yılında ilk kez sinemaya uyarlandığından bu yana çeşitli örnekleriyle beyaz perdede yer aldı. Bu son uyarlamanın yönetmen koltuğunda “Karayip Korsanları: Kara İnci’nin Laneti” adlı filmin senaryosunun da yazan olan Stuart Beattie bulunuyor.

YAZARI BİR KADIN
Frankenstein'ı tanımayan yoktur. O, hemen hemen hepimizin henüz çocukken tanıştığı, gecelerin korkulu rüyası, iri yarı çirkin yaratık olarak belleklerimizde yer eder. Pek çoğumuz onunla ilk olarak sinema ekranında ya da televizyonda tanıştı. Ancak Frankenstein karakteri yalnızca bir ekran karakteri değil, İngiliz yazar Mary Shelley'in 1818'de yayımladığı romanının hem adı hem de baş karakteridir.

KORKU DEĞİL TOPLUM DIŞINA İTİLENLERİN ROMANI
Frankenstein'in yaratıcı Mary Shelley, 1816 yılı yazında yarı uyanık olarak gördüğü bir kabus görür ve bu kabus onu Frankenstein'i yazmaya yönlendiren adım olur.
Eşi Percy Shelley, hikâyeyi geliştirmesi için Mary'e destek olur. Mary bir roman yazmaya koyulur ancak bu roman salt bir korku romanı değildir aksine korkuya yapılan bir göndermeyi içinde barındırır. Frankenstein, kuşaktan kuşağa bir korku klasiği olarak aktarılsa da, öyküde doğrudan korkuya yapılan bir gönderme yoktur. Katil, canavar denilen yaratık ve yaratıcısı Dr. Frankenstein kurbandır. Modern çağa ve rasyonel aklın egemenliğine karşı romantik başkaldırının metaforudur onlar. Yani toplum dışına itilen, kendi savaşını veren ve bu savaşta yenilen farklı insanların acıklı öyküsüdür. "Frankenstein",1818 başlarında yayımlanır. Romanın doğuşunda, İngiltere'deki sanayi devriminin, Locke ve Hobbes gibi düşünürlerin etkisini de görmek mümkündür.1822 yılında eşini bir tekne kazasında kaybeden Mary, Londra'ya döndü ve 1851 yılında ölünceye kadar profesyonel yazarlık yapar.

Paylaş