VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Aralık 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > Fransız filozof Jacques Ranciére İstanbul’a geliyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Fransız filozof Jacques Ranciére İstanbul’a geliyor

Ünlü filozof 7-8 Aralık'ta Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü'nde düzenlenecek Eşitlik ve Estetik isimli konferansın konuğu olacak.
Politika ve estetik alanındaki özgün yapıtları ile tanınan Fransız filozof Jacques Ranciére, MonoKL yayınlarının “Filozoflarla İstanbul'da" projesi kapsamında, bu hafta sonu Eşitlik ve Estetik Konferansı’na katılmak üzere İstanbul’a geliyor. Etkinlik Bakırköy Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nde 2 gün sürecek konferansın ilk gününde estetik, ikinci gününde de eşitlik teması ele alınacak. Konferansın ilk gününde açılışın ardından Jacques Ranciére, Ahmet Soysal ile birlikte “Bugün Sanatı Düşünmek” konusunu işleyecek. Aynı gün Nami Başer’in moderatörlüğünde Ranciére, Ahmet Soysal ve Bernard Aspe’ın de katılımıyla “Duyulurun ve Düşünülürün Estetiği” konulu bir açık oturum daha düzenlenecek.

Pazar günü ise Ahmet Soysal’ın “Kökensel Eşitsizlik” ve Volkan Çelebi’nin “Eşit Ortaklık” konulu sunumlarının ardından; Fransız düşünür, Bernard Aspe ile birlikte, “Eşitlik ve Uyuşmazlık” başlıklı bir oturumda dinleyicileriyle bir araya gelecek.

Etkinliğin kapanışında, “Demokrasi, Anarşi ve Praksis” konulu açık oturumda Ranciére’e, Zeynep Gambetti, Volkan Çelebi, Ahmet Soysal, Bernard Aspe eşlik edecekler.

RANCIÈRE KİMDİR?
2000′li yıllarda estetik teorisi, görsel sanatlarda bir referans haline gelen Rancière, 1960′larda ise Marksist düşünür Louis Althusser ile beraber “Kapital’i Okumak”ı yazmıştı. Paris-VIII (St. Denis) Üniversitesi’nde felsefe profesörü olarak görev yapmış Rancière’in, Türkçe’de çok sayıda kitabı yayımlandı. Yazarın “Tarihin Adları”, “Siyasalın Kıyısında”, “Özgürleşen Seyirci”, “Filozof ve Yoksulları” adlı kitapları Metis Yayıncılık; “Estetiğin Huzursuzluğu” adlı kitabı İletişim Yayınları; “Uyuşmazlık, Politika ve Felsefe” ve “Estetik Bilinçdışı” Ara-lık Yayınları; “Görüntülerin Yazgısı” adlı kitabı ise Versus Kitap tarafından okurlarla buluşmuştu.

ETKİNLİK ÜCRETSİZ
Herkese açık ve ücretsiz olacak konferansa editor@monokl.net adresinden ön kayıt yaptırılıyor. Yoğun geçmesi beklenen konferansa, ön kayıt yaptıranlara önceliği tanınacağı belirtilmiş. Her 2 gün de, konferans, 15.30 ile 21.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Etkinliğe;
- Kadıköy'de Beşiktaş İskelesi'nden 13.30'da;
- Beşiktaş'ta Üsküdar İskelesi'nden 14.00'da;
- Bakırköy'de Deniz Otobüsleri İskelesi ve Özgürlük Meydanı'ndan 14.30, 15.00 ve 15.15'te
ücretsiz servisler kaldırılacağı belirtilirken, servis rezervasyonu için remirosmanoglu@monokl.net adresine e-posta atılması gerekiyor.

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam