VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Eylül 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Freud 83 yıl önce bilinçaltımıza indi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Freud 83 yıl önce bilinçaltımıza indi

Psikanalitik kuramın öncüsü Sigmund Freud, 83 yıl önce bugün hayata veda etti.Ölümüne kadarki süreçte önemli çalışmalara imza atan ve insanı ve kişiliği inceleyerek insanı tanımlayan, açıklayan Freud, 1923 yılında üstçene ve damak kanseriyle mücadele etti.
Orta halli Yahudi bir tüccarın oğlu olarak dünyaya gelen Freud, oldukça birikimliydi de. Latinceden Fransızcaya, İngilizceden İbraniceye, İspanyolcadan İtalyancaya kadar pek çok dil öğrenir.

Üniversite yıllarında karşılaştığı Yahudi düşmanlığı nedeniyle arkadaşlarınca dışlansa da, 1876 yılında Brücke’nin laboratuvarına girer ve hayatının dönüm noktasını yaşar –zira, yaptığı çalışmalarla dünya çapında bir üne kavuşacaktır.

1185 yılında Paris’e giderek Charcot’nun yanında staja başlayınca histeri, hipnotizma ve telkinin etkilerini gözlemler ve bu staj döneminde öğrendikleri, keşfettikleri onu oldukça etkiler.

1886 Ekim’inde nişanlısı Martha Bernays ile evlenir ve bu esnada Viyana’da sinir hastalıkları ve histeri şikâyetleri bulunan hastalarla ilgilenir, onlara elektroterapi ve hipnotizma tedavileri uygular. Breuer ile birlikte hazırladığı Histeri Üzerine İncelemeler makalesiyle psikanalizin temel ilkelerini bilim dünyasına sunmuş olur ancak bu pek hoş karşılanmaz.

Babasının ölümü üzerine bunalıma giren Freud, sistematik olarak kendini çözümlemeye başlar. Bu da onun, kuramını ve çalışmalarını daha derinlikli bir şekilde sunmasını sağlar. Hem kendisini hem hastalarını çözümleme aşamasının sonunda bugün çok bilinen ve kabul edilen Oedipus Kompleksi çalışması ile Düşlerin Yorumu adlı eserlerini yazar.

Alanının öncü isimlerinden olan ve pek çok bilim adamıyla tanışıp çalışma fırsatı da yakalayan Freud, bugün insanı tanımlama ve çözümleme konusunda bilime hâlâ yol gösteren çalışmalara imza atmış, bilim tarihinde sarsılmaz bir yer edinmiştir. Prensipleri gereği anı, mektup, günlük gibi eser bırakmayan Freud, kendini çalışmalarıyla ortaya koymuştur.

Paylaş