VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Ağustos 2012 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Fuad Köprülünün arşivi İstanbul Şehir Üniversitesinde
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Fuad Köprülünün arşivi İstanbul Şehir Üniversitesinde

Türkiye’nin ilim ve siyasi hayatının en önemli şahsiyetlerinden Ord. Prof. Dr. M. Fuad Köprülü ile oğlu Dr. Orhan F. Köprülü’nün arşivi İstanbul Şehir Üniversitesi’ne bağışlandı.

Kütüphane ile özel evraklardan oluşan arşivde yakın tarihimize ışık tutacak nitelikte kitap ve belgeler mevcut.

Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kütüphanesindeki özel koleksiyonların sayısı artıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin yaşayan en önemli tarihçilerinden biri olan Prof. Dr. Kemal Karpat’ın arşivini bağışladığı İstanbul Şehir Üniversitesi Kütüphanesi, Türkiye’nin ilim ve siyasi hayatının en önemli şahsiyetlerinden Ord. Prof. Dr. M. Fuad Köprülü (1890-1966) ile oğlu Dr. Orhan F. Köprülü’nün (1920-2006) arşivine de ev sahipliği yapacak.

Türkiye’nin en önemli sahaflarından Nedret İşli’nin aracılığıyla Sefure Özokur tarafından alınarak İstanbul Şehir Üniversitesi Kütüphanesi’ne bağışlanan binlerce kitaptan oluşan kütüphane ile özel evraklar, tasnif işlemlerinden sonra İstanbul Şehir Üniversitesi Kütüphanesi ve Biyografi Araştırmaları Merkezi’nde araştırmacıların hizmetine sunulacak. Köprülü’lerin arşivinde zengin bir kitap koleksiyonuna ilaveten yüzlerce fotoğraf, bazı kişisel eşyalar ve Köprülü’lerin çeşitli konularla ilgili tuttuğu yüzlerce zarf, belge ve fiş bulunuyor. Arşivin tasnif edilmesinin ardından II. Abdülhamid, II. Meşrutiyet, Milli Mücadele, Tek Partili ve Çok Partili hayat tecrübesini birlikte idrak eden bir ilim ve devlet adamının ortaya koyduğu eserlerin ve icraatlarının arka planına ışık tutması bekleniyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam