VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Kasım 2017 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Fuarın ağır toplarından Glenn Meade
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Fuarın ağır toplarından Glenn Meade

Politika, din, tarih ve arkeolojinin ana temayla harmanlandığı polisiye-gerilim tarzında romanlara imza atan İrlandalı Glenn Meade’in Türkiye’deki sadık okuyucularına müjde! Son romanı “Huzursuz Hayaletler”in yanı sıra yazar da İstanbul Kitap Fuarı’nda olacak.

ÖZLEM AKALANPolisiye-gerilim türü sevenlerin “İkinci Mesih”, “Romanov Komplosu”, “Kar Kurdu”, “Sakkara’nın Kumları”, “Son Tanık”, “Buz Kapanı” ya da “Sekizinci Gün”ü duymamış ve en azından birini okumamış olması uzak ihtimal. Glenn Meade’in bu kitaplarından birini okuyanın da yazarın hayranı olmaması mümkün değil! İşte bu çok satan yazar, 36. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nın öne çıkan konuklarından biri. Meade’nin Türkçeye çevrilen son romanı ise “Huzur Hayaletler”.

“Huzursuz Hayaletler”in daha en başında, romanın kahramanı Kath Kelly’nin trajedilerle dolu geçmişini öğreniyoruz. Asker kardeşi Kylie, travma sonrası stres bozukluğu nedeniyle intihar etmiş, son anda kurtarılmıştır. Artık özel bir bakımevinde yarı bitkisel bir hayat sürmektedir. Babası Frank ve kardeşi gibi asker olan evleneceği adam Jack, bu zorlu süreçte Kath’in en büyük destekçisi olsa bile o da Irak’a gitmeden önce tanıdığı adam değildir artık. Sık sık uzaklara dalıp gider, huysuz ve gergindir; içkiye sığınır. Jack ile evlendiği gün ise Kath’i bir başka trajedi beklemektedir: Annesi kafasına dayadığı silahı ateşleyerek intihar eder. Dengesiz ve alkolik olmasına rağmen kızının bu en mutlu gününde neden intihar ettiği bir sır olarak kalır.

Kath’in başına gelenlerin bir sonu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tıpkı Kylie gibi Irak’ta gördüğü onca şiddet ve ölümden sonra travma sonrası stres bozukluğu yaşayan Jack, askerlik hayatına nokta koyup özel bir şirkette çalışmaya başlamıştır.

Kath’in bugünkü öyküsünü anlatmaya başlamasından yaptığı geri dönüşlerden öğrendiğimize göre sekiz yıl önce, Jack’in çalıştığı şirket için çıktığı bir yolculukta uçağı radardan kaybolur. Rotasından çıktığı anlaşılan uçağın neden ve nerede düştüğü saptanamaz. Üstelik Jack bu yolculuğa iki çocuğuyla birlikte çıkmıştır!
Sadece birinin bile üstesinden gelmek zorken Kath yaşadığı tüm trajedilerin üstsinden gelip kendine yeni bir hayat kurar. Yıllardır tanıdığı zengin ve ileride politikaya atılması beklenen Chad ile evlenir. Bir süre sonra boşanmalarına rağmen dost kalırlar.

Kath’in hayatı tekdüze devam erken bir uçak kazası meydana gelir. Tesadüfen uçağın düştüğü yerin yakınında eski bir uçak enkazı bulunur. Bu, Jack ile çocuklarının içinde bulunduğu uçaktır ve uçakta pilotunki dışında başka ceset yoktur!
Kath, FBI ve Ordu Ceza İşleri Soruşturma Dairesi’nde çalışan en yakın arkadaşı Courney’den kocası ve çocukların hâlâ hayatta olabileceğini öğrenir. Enkazın bulunmasıyla ilgili haberler televizyonda yayınlanınca Kath beklenmedik bir telefon alır; arayan Jack’tir!

Hikâyenin bundan sonrasında Kath bir yandan kocası ve çocuklarını bulmaya, öte yandan Irak’ta kaybolan milyonlarca Amerikan doları ve paha biçilemez tarihi eserlerin ailesiyle ne gibi bir bağlantısı olduğunu anlamaya çalışacaktır.
Glenn Meade’in pek çok eserinde olduğu gibi yine gerçek olaylara dayandırarak yazdığı 2017 çıkışlı bu son romanı, ne yazık ki yazarın en parlak çalışması değil. Kath’e diğer karakterlerin sürekli “Bilmediğin şeyler var,” demesi, Kath’in “Anlat o zaman!” diye ısrar ettikçe hep “Şimdi değil,” cevabını alması bana uzadıkça uzayan Türk dizilerini hatırlattı. Sonu neredeyse en başından belli romanın finalinde küçük Sean’ın Termimatör’e dönüşmesi belki de tek sürpriz. “Her ailenin gizlediği sırlar vardır” trendine göz kırpan “Huzursuz Hayaletler”, İrlandalı yazar ile tanışmak için iyi bir seçim değil. Bununla birlikte politika, din ve tarih sosu eklenmiş polisiye-gerilim tarzının takipçilerindenseniz ve henüz tanışmadıysanız İrlandalı Meade’in külliyatını “Fuardan alınacak kitaplar listesi”ne mutlaka ekleyin. Hatta fırsatını bulursanız, kitaplarınızı imzalatıp bu önemli yazarla yüz yüze tanışın.


İkinci Mesih
Din adına çevrilen entrikaları hikâyenin temeline koyan “İkinci Mesih”, Glenn Meade’in en sevilen romanlarından. Tarihin en müthiş gizemlerinden birini, Hz. İsa’nın kimliğinin ve varlığının ardındaki sırrı ortaya koyan bilgiler içerdiği iddia edilen Ölü Deniz Parşömenleri’nin araştırıldığı Lut Gölü kazıları sırasında bir arkeolog öldürülür. Mossad’dan Suriye gizli polisine, Vatikan’a oradan da ABD’ye uzanan gerilimli bir kovalamaca başlar.

“Sakkara’nın Kumları”
Kasım 1943. Adolf Hitler, gizli bir konferans için Kahire’ye gidecek olan Amerikan Başkanı Franklin D. Roosevelt ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in öldürülmesini emreder. Bu görevi, Binbaşı Johann Halder üstlenir. Halder, ya görevi başarıyla yerine getirecek ya da oğlu ölecektir. Planı öğrenen Amerikan gizli servisi, Yarbay Harry Weaver’ı, Halder’i yok etmekle görevlendirir. Ancak söz konusu olan sadece savaşın dengesi değil, sınanan aşk ve arkadaşlıktır da.

“Romanov Komplosu”
Rusya’nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Araştırma, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçlarını da beraberinde getirir. Bu keşif Laura Pavlov’u, yıllardır saklı kalmış bir gizli görevin peşinde; sırların, yalanların ve aldatmacanın girdabı içinde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır.


Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam