VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
21 Nisan 2013 Pazar | Anasayfa > Haberler > Gandhi’nin anıt parkına Orwell engeli
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gandhi’nin anıt parkına Orwell engeli

Hindistan’da Mahatma Gandhi için yapılmak istenen anıt parkı planı, aynı konumda bulunan İngiliz yazar George Orwell’ın doğduğu eve zarar verebileceği gerekçesiyle iptal edildi.Geçtiğimiz hafta temeli atılan, Hint lider Gandhi anısına yapılacak olan anıt parkın inşaatı, İngiliz yazarın hayranları tarafından dile getirilen şikâyetler nedeniyle durduruldu.

Bölgenin savcısı Vinay Kumar yaptığı açıklamada, yerel yetkililere bu metruk binadan uzak durmaları talimatını verdiğini söyledi.

HİNDİSTAN'DAN AVRUPA'YA
Orwell, 25 Haziran 1903’te Eric Arthur Blair adıyla Hindistan’da doğmuş ve bir sene sonra da ailesi buradan ayrılıp Avrupa’ya yerleşmişti. Yazar, ünlü eseri “1984” ü yazmak için İskoç’un uzak bir adası olan Jura’ya çekilmeden önce Londra ve Paris’te zor bir hayat yaşamıştı.

Doğu Hindistan’ın Bihar eyaletine bağlı Montihari şehrinde bulunan ev, 1934 yılında meydana gelen depremde büyük hasar görmüş. Son yıllarda binada sadece sokak hayvanlarının yaşadığı söyleniyor.

Binanın önünde, Orwell’ın son zamanlarda tahrip edilmiş olan bir heykeli de bulunuyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam