VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Mart 2011 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Gazze"de Aşk Her Yerde!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gazze""de Aşk Her Yerde!

Uzmanlık alanı ekonomi olan Murat Sabuncu""nun Mavi Marmara baskının ardından gittiği Gazze""de yaşadıklarını anlattığı ""Gazze, Mahsuscuktan Bir Aşk hikâyesi”, Orta Doğu""nun bugünlerdeki karmaşık günlerine farklı bir perspektiften bakmak isteyenlere yeni ufuklar açıyor.

Yonca Boztunalı

Dokuz gün... Sakin bir tatil kasabasında geçirdiğiniz dokuz gün hayatınızı çok da etkileyemeyebilir. Peki ya o dokuz gün Gazze"de geçtiyse? Orta Doğu yüzyıllardır hep karmaşıklığın coğrafyası oldu. Hele Gazze... Göğüs kafesinde atan kası hisseden herkesin içinde bulunduğu karmaşıklığa kafasını çevirip gidemeyeceği bir coğrafya oldu hep. Gazeteci Murat Sabuncu da kafasını çevirememiş, o yüzden de bu kitabı kaleme almış. Zaten kendisi de diyor "Gazze salladı beni" diye...
Murat Sabuncu’nun kitabı anı-anlatı türünde. Bir gazeteci refleksiyle, Mavi Marmara baskınının ardından gittiği Gazze’de yaşadıklarını, o coğrafyadaki çaresizliği, bir türlü sonu gelmeyen savaşın insanlara yaşattığı perişanlığı önce not defterine, ardından gazetesine yazmıştı Sabuncu. Bunlarla yetinmeyip gözlemlerini kitaplaştırdı da.
Asıl uzmanlık alanı ekonomi olan Murat Sabuncu, yıllarca reel dünyada koştururken ihmal ettiği ruhuna yolculuk yapmak için yazmış bu kitabı. Kitap iki ayrı konuyu işliyor. İlk satırlar bir gazetecinin, haber refleksinin izi... Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara Gemisi’ne uluslararası sularda yapılan baskın Murat Sabuncu’yu harekete geçirmiş. Murat Sabuncu, Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’nı geçici olarak açmasını fırsat bilip yola koyulmuş. Sonrası bu bölgelerde haber peşine düşen her gazetecinin ortak kaderi... Sonu gelmeyen beklemeler, tutulmayan sözler, işe yaramayan "geçiş belgeleri", hatırlı tanıdıkların telefonlarıyla açılan kapılar, açlık, uzun ve yorucu yolculuklar... Sabuncu’nun 3 Haziran 2010’da başlayan bilinmeze yolculuğunda yukarıda saydığımız her “hâl” yaşanmış ama sonunda Gazze’ye ulaşmış. Kısacası, İsrail’in uyguladığı hava ve deniz ablukası nedeniyle dünya ile bağlantısı Mısır’ın izin verdiği ölçüde karayoluyla sağlanan Gazze’ye girmeyi başaran Sabuncu yazıişleri masasında fotoğraflarını gördüğü Gazzelilerin artık gözlerine bakabilmiş.

MAVİ BEBEĞİN MANEVİ BABASI

Mavİ Bebeğİn manevİ babası İlk bölümde hep beraber Gazze sokaklarında dolaşıyoruz. Hamas’la, Müslüman Kardeşler’le, isyankâr rapçı gençlerle tanışıyoruz Sabuncu"nun satırlarında. İkinci bölümde anlattıklarıysa hepimizin bildiği şeyler. Olaylar, kişiler hiç yabancı değil. Medyada "Mavi Bebek" olarak anılan olayı hatırlayanınız var mı? "Mavi Bebek Sendromu" olarak bilinen bir kalp rahatsızlığıyla dünyaya gelen Seraj bebeğin hikâyesi hani? Gazze"de tedabisi mümkün olmadığından İsrail"e götürülmek istenen, lakin İsrail kabul etmekdiği için özel bir ambulans uçakla İstanbul"a getirilip ameliyat edilen Seraj bebek... Kitabın ikinci bölümü Seraj bebeğin... Murat Sabuncu"ya Gazze"de gördüğü Mavi Bebek Seraj hakkında bir telefon geliyor: "Hani ‘mavi bebek’ var ya, artık onun için acele bir şey yapılması gerekiyor. Ameliyat şart. Ve ameliyata kadar yaşatacak Birleşmiş Milletler’den aldığımız ilaç da bitmek üzere...” Sonra zamana karşı nasıl mücadele verildiğini, hükümetin nasıl devreye girdiğini, bebeğin hızla Türkiye’ye getirilişini, ameliyatını ve hayata bağlanışını kitabın satırlarında takip ediyoruz. Murat Sabuncu bir anlamda bebeğin manevi babası sayılabilir bu noktada...
Orta Doğu, bugünlerde fazlasıyla karışık malım... Her yeni günle dengeler değişiyor, siyaset kendi arenasında yeni düzenler kuruyor. Başkaldırılar, ölümler, değişen dünya düzeni, isyanlar, devrik liderler son günlerin manşetlerinden inmiyor. Gazeteci Murat Sabuncu ilk kitabı “Gazze, Mahsuscuktan Bir Aşk hikâyesi”nde gerek AKP’nin, gerekse CHP’nin bölgeyle ilgili politikalarına da yer vererek okura arşivsel bir kitap sunuyor. Diyeceksiniz ki kitabın adındaki “aşk” nerede? Bu da yazarın size bir armağanı bence... Sabuncu, Gazze’yi ve o coğrafyadaki acımasız koşulları anlatan satırlarının peşine iç konuşmalarını ekleyip soluk almanızı sağlarken bir an “Aşk her yerde” deyiveriyorsunuz.

Paylaş