VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ekim 2018 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Geçmişle yüzleşme vakti
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Geçmişle yüzleşme vakti

Dan Brown’un “Beklenmedik sonların ustası” olarak nitelendirdiği Amerikalı yazar Harlan Coben’in ünlü kahramanı Myron Bolitar’ın yeğeni Mickey Bolitar’ın başrolünde olduğu yeni serisinin ikinci kitabı “Saniyeler Kala” Türkçede.

ENİS KISMET


Kitapları 43 dile çevrilerek toplamda 70 milyon satılan Harlan Coben’i ilk olarak 1990’lı yıllarda Myron Bolitar ile tanıdık. “Deal Breaker” (Oyunbozan) Bolitar serisinin ilk kitabıydı ve kahramanımız Myron Bolitar ile bu kitapla tanışmıştık. Basketbol yıldızı Myron sakatlanır ve ne yapacağını düşünürken kendini hukuk fakültesinde avukatlık okurken bulur. Avukatlık şöyle dursun o, birden kendini yakınlarının ve menajerlik yaptığı sporcuların cinayete kurban gitmeleri üzerine kendini bir nevi bir ‘dedektif’ olarak bulur. Sonrası çorap söküğü gibi gelir; çözülmesi gereken cinayetler, yakalaması/yakalatması gereken katiller ve gizemlerle dolu bir dünya. Bir de kankası Win vardır. Win tam da adının çağrıştıracağı gibi Myron’a pek çok sefer kazandıracak kişi olur.
Seri on kitap ile sonlanmıştı: Oyun Bozan - Deal Breaker (1995), Büyük Vuruş (1996), Zor Oyun (1996), Geri Dönüş (1997) Yanlış Bir Adım (1998), Son Detay (1999) Zaman Tükeniyor (2000), Bana Söz Ver (2006), Kayıp(2009), Yüksek Gerilim (2011)
Harlan Coben şimdi ise yeni bir kahraman ve yeni bir seri ile karşımızda. Yeni kahraman diyoruz ama Coben’in yeni kahramanı aslında Myron Bolitar’ın yeğeni Mickey Bolitar. Yani sıkı bir Bolitar okuruysanız Coben’in yeni serisini de sevmeniz münkün. Nitekim Mickey Bolitar, babasının ölüm anına şahit olur ve annesini rehabilitasyon merkezine yatırmak zorunda kalır. Amcası Myron Bolitar’ın evine yerleşir. Yeni bir kasabada yeni bir evde amcasıyla yaşayacaktır bundan böyle. Tek sığınağı ise kız kardeşi Ashley’dir. Ancak Ashley bir gün ardında tek bir iz bile bırakmadan ortadan kayboluverir. Hayatında en değer verdiği kişi olan kız kardeşini ararken bir yeraltı dünyası keşfeder. Bu keşif onu kız kardeşinin ve hatta anne babasının gerçek kimlikleriyle tanıştıracak ve gerilimi yüksek bir maceraya sürükler. Buraya kadar sözünü ettiğim Mickey Bolitar serisinin ilk kitabı “Sığınak”. Türkçeye aktarılan devam kitabı “Saniyeler Kala” ise babasını trafik kazasında kaybeden Mickey’nin babasının ölümündeki sır perdesi üzerine kurulu soluksuz okunacak bir macera.
Geçmişin çözülmemiş veya yanlış anlaşılmış olaylarıyla ilgilenen Coben’in kitapları hep bir esrarın peşinde ilerliyor. Her yeni sayfada yeni bir ipucu bulmak isteyen ve sonu hiç tahmin edemeyeceğiniz bir noktaya varmasını sevenlerdenseniz ve Coben ile hiç tanışmamışsanız, “Sığınak” ve “Saniyeler Kala”yı okuyun; zaten sonrasında Coben’in tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz.

Paylaş