VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ağustos 2015 Cuma | Anasayfa > Haberler > Gerçeğin izinde
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gerçeğin izinde

Çok satan yazarlardan Sandra Brown imzalı “Soğuk Öpücük”, ablasının cinayetini araştıran Bellamy Lyston’un silinen hafızasını, aşkı ve gerçeği arayışınZengin bir ailenin kızı olan Bellamy , ablası Susan’ın on sekiz yıl önce bir Anma Günü öldürülmesini konu alan bir roman yazmıştır. Kitap okurlar tarafından beğenilmiş ancak bu cinayetin ve olayın dolaylı kahramanlarından olan üvey kardeşi Steven, dönemin savcısı Rupe Collier, soruşturmayı yürüten eski polis Dale Moody ve en önemlisi de olayda suçlu olduğu kabul edilen ve hapishanede öldürülen Allen Strickland’in erkek kardeşi Ray Strickland romandan çok rahatsız olmuşlardır. Üstelik bir süre sonra Bellamy Price tehditler almaya başlar.

Bu tehditlerin sıklaşmasıyla sinirleri bozulan Bellamy, yaşadığı New York’tan taşraya, ailesinin yaşadığı şehre taşınır. Ancak onu hüzünlü bir ev beklemekterdir. Çünkü babası Howard kanserdir ve hastalığı son evrededir. Son bir tedavinin denenmesi için başka şehre götürülmesi gerekir. Bellamy bunun üzerine Dent Carter’ın uçağını kiralar. Dent, öldürüldüğü sırada ablasının erkek arkadaşıdır. Bellamy’nin amacı hem bu şekilde babasını tedaviye götürmek hem de geçmişin kapanmayan sorunlarıyla yüzleşmektir.
Ancak Bellamy’nin eviune girilip duvarına yazılar yazılması üzerine Dent Carter ile geçmişte olanları öğrenmek tekrar bir araya gelirler ve ellerindeki bilgilerle şehirden şehre araştırmaya başlarlar. Tabii bu arada Bellamy’i takip eden kişinin kimliğini de bulmaya çalışmaktadırlar.

Bellamy, Anma Günü olanlarla ilgili neredeyse hiçbir şey hatırlamamaktadır. Sonunda, hafızasının bir bölümünü yitirmiş olduğunu Dent’e itiraf eder. Böylece kayıp kısımdaki anıları canlandırabilmek için Atlanta’da restoran sahibi olan Steven’a, sonra da kimsenin bilmediği bir yerde bir kulübede inzivaya çekilmiş olan Dale Moody’a giderler.
Moody, Strickland davasının kayıp dosyasının bir kopyasının kendisinde olduğunu söyler ve geçmişe dönük itiraflarda bulunur. Allen Strickland, suçsuz yere hapse atılmıştır. Bu arada Dent de tıpkı Bellamy gibi saldırıya uğramıştır. Sansasyon gazeteciliği yapan Van Durbin ise onları yakından takip etmekte ve Dent’le Bellamy’nin birlikte çekilen fotoğrafları gazeteleri boy boy süslemektedir. Kaderin yeniden bir araya getirdiği ikili arasında yavaşça duygular da filizlenmektedir. Bellamy on iki yaşındayken platonik olarak âşık olduğu Dent Carter’a karşı koymaya çalışmaktadır.

Tüm düğümler yavaş yavaş çözülürken Bellamy ölüm döşeğindeki babasının katilin kim olduğunu bulması baskısını üstünde hissetmektedir. Yeterince hızlı çözüme ulaşamadığı için babası öldüğünde hala katilin kim olduğunu öğrenememiştir, hatırlamış olduğu bazı ayrıntılar ise katilin kendisi olabileceğinden şüphe duymasına neden olur.

Bu elbette hafızasının ona küçük bir oyunudur, çünkü olaylar geliştikçe üvey annesi Olivia’nın göründüğü kadar masum olmadığı ortaya çıkar.

Paylaş