VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Kasım 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Gerçek aşk, zaman mekân, sır tanımaz
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gerçek aşk, zaman mekân, sır tanımaz

“Kelebek Adası”, bir gemi yolculuğu ile birleşen farklı zamanlardaki insan hikâyelerini önümüze getiriyor. Aşk, evlilik, aldatma, affetme, geçmiş, gelecek, hatalar ve sırlarla dolu hayatlar bir zincir şeklinde birbirine ekleniyor.

YONCA BOZTUNALIÜzerinizdeki stresi alacak, sizi yormayacak, sade yalın bir anlatımı tercih eden kitaplardan hoşlanıyorsanız siz sıkı bir Sarah Jio okuyucusu olabilirsiniz. Pek çok kişi için, kolay okunur, bitirdiğinde insanın yüzünde bir gülümseme bırakan hikâyeleri ve sürükleyici kurgusuyla Sarah Jio, yeni kitabı “Kelebek Adası” ile kendisinden bekleneni fazlasıyla okuyucularına sunuyor. Kitapları her zaman çok satanlar arasında yer alan Jio, bu kitabında da mektuplarla haşır neşir sürükleyici bir hikâyeye davet ediyor bizi.

Merak ettiriyor
Yazar, kitaplarında her zaman kusursuz bir ritim tutturmayı başarıyor. Aşk, geçmiş, gelecek ve gizem dolu hikâyelerinde pek çok ayrı karakter kullanarak -hikâye ne kadar yalın da olsa biraz dikkat istiyor ki- sonunda tüm olaylar tane tane açılıyor, birbiriyle buluşuyor. Berrak bir zihinle Jio kitaplarını okuyan sıkı edebiyat okuyucuları, kimi zaman akıştaki olayları ya da hikâyede merak edilen gizli karakteri önceden tahmin edip, anlayabilirler. Buna rağmen -evet buna rağmen- kitap sonunu merak ettiriyor ve öylesine ahenkli bir akışla ilerliyor ki, elinizden bırakamıyorsunuz.

“Kelebek Adası”, bir gemi yolculuğu ile birleşen farklı zamanlardaki insan hikâyelerini önümüze getiriyor. Aşk, evlilik, aldatma, affetme, geçmiş, gelecek, hatalar ve sırlarla dolu hayatların bir zincir şeklinde birbirine eklenmesini bir solukta okuyacaksınız. Sarah Jio, Charlotte adlı genç bir kadının balayı gezisi ile sizi mavi kelebeklerin gizemli dünyasına davet ediyor. Hikâyeyi okurken karakterlerin girdiği açmazlarda nasıl tepki vereceklerini merak ediyorsunuz. Bir gemi seyahati, insanın hayatında bir dönüm noktası olabilir mi? İnsanlardan, şehir hayatından ve geçmişten çok uzakta ıssız bir adada ne zaman biteceği belli olmayan bir misafirlik, insan psikolojisinde nasıl bir etki yaratır? Geleceğini nasıl etkiler? Yeterince yalnız kaldığımızda kendimizi ve başkalarını affedebilir miyiz?

Jio, geçmişten günümüze bir hikâye anlatırken hikâyeyi gündelik hayatımıza oturtacak şekilde hali hazırda kullandığımız markalara, mekanlara sıklıkla yer veriyor. İstanbul’dan da bahsedilen kitapta, iyi ile kötü arasında süren mücadeleden, Bermuda Şeytan Üçgeni’nin bitip tükenmek bilmeyen gizemli geçmişine, sırlarla dolu bir adadan, sırlarla dolu insanlara uzanan pek çok hikâye yer alıyor. Bir de ufak notumuz var: Hatırlarsanız, Kate Winslet’in başrollerini oynadığı Little Children (ülkemizde “Tutku Oyunları” diye çevrildi) filminde Kate’in oynadığı karakter, komşularıyla düzenli toplantılarla her seferinde bir kitabı tartışıyordu. Hatta, Madame Bovary’nin tartışıldığı sahnede yasak aşk konusunda kadınlar epey bir tartışmışlardı. Sarah Jio’nun, “Kelebek Adası” kitabının da sonuna, yayınevi, güzel bir bölüm eklemiş: Tartışma Soruları. Kitabı birkaç arkadaşınızla okuduktan sonra burada dikkat çekilen konu başlıkları hakkında fikir alışverişi yapmak ve farklı görüşleri dinlemek keyifli olabilir.


Paylaş