VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ocak 2015 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Gerçekle hayalin tek buluşma noktası edebiyat
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gerçekle hayalin tek buluşma noktası edebiyat

“Mezarlıktaki Gölge” isimli romanıyla Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyat Vakfı Ödülü alan yazar Miyase Sertbarut, çocuk edebiyatı için “Zaman makinesini sözcüklerle inşa etmek gibi” diyor."Mezarlıktaki Gölge” de nasıl bir macera bekliyor okuru?

Kitabın adı okuru yanıltmasın istiyorum öncelikle, çünkü kapakta “Mezarlık” sözünü gören çocuk ya da yetişkin bunun bir korku kitabı olabileceği yanılgısına kapılabilir. Bu bir korku romanı değil. “Önyargı” konusu karakterlerden biri olan Mumcu Nuran’dan kaynaklanıyor. Romanın sonuna kadar hem okurda hem kitaptaki kahramanlar üzerinde olumsuz etkiler uyandıran bir kadın. Taa ki... Ama burayı söylersem olmaz. Öyle bir macera ki mahalledeki kasaptan polise, ev kadınlarından çocuklara ve hatta Japon Elçiliği’ndeki Bayan Minako’ya kadar herkesin katıldığı tatlı bir merak ve heyecanla ilerleyen olaylar dizisi. Tabii önyargılar var. Mumcu Nuran mezarlıktan ne topluyor? Neden evine koskoca bir şömine yaptırıyor? Bu kadın kesin iyi bir şey yapmıyor diye düşünüyor insan. Algılarımızın nelerden kaynaklandığına göndermeler var kitapta. Bu bir davranış da olabilir, bir mutfak önlüğü de.

“Mezarlıktaki Gölge”, Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyat Vakfı tarafından ödül alan bir kitap. Yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz?

Beni çok mutlu eden bir ödül oldu bu. Ne zaman yazma konusunda bir tembelliğe, boşluğa, hiçliğe düşsem o heykelciğe bakıyorum ve enerjimi toplayıp yazının başına oturuyorum. Almayı çok istediğim bir ödüldü, daha önce de başka bir dosya ile katılmış ama alamamıştım, demek ki “Mezarlıktaki Gölge”yi yazmalıymışım. Gülten Dayıoğlu, Türk çocuk ve gençlik edebiyatında çok önemli bir yazar. Kendini yenileyen, okumayı sevdiren, üretken, Anadolu’yu bilen bir insan. Gelenekselleşmiş tabirle “üç kuşağın yazarı”. Kurucusu olduğu bu vakıf tarafından verilen ödülü almaktan elbette onur duydum.

Çocuklar için yazmak nasıl bir duygu?

Zaman makinesini sözcüklerle inşa etmek gibi. Kendi çocukluğunuza doğru sık sık yolculuğa çıkabiliyorsunuz. Gerilerde kalmış O çocuğu bugüne taşıyorsunuz. Yeniden şaşırmayı öğreniyorsunuz, yeniden iyi ve kötü arasında seçim yapma fırsatı yakalıyorsunuz. “Dünyaya bir daha gelsem...” hayalini her kitapta gerçek kılıyorsunuz.

Mezarlıktaki Gölge/ Miyase Sertbarut
Altın Kitaplar/ 9 TL

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam