VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Nisan 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Gio Ödülleri açıklanıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gio Ödülleri açıklanıyor

Fantastik, bilimkurgu ve korku edebiyatının önemli ismi Giovanni Scognamillo onuruna, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAT) tarafından düzenlenen “Gio Ödülleri” yarın sahiplerini buluyor.
Türk edebiyatında ve sinemasında hayal gücünün yaygınlaşmasında büyük katkıları olan usta yazar ve sinema eleştirmeni Giovanni Scognamillo onuruna düzenlenen yarışmada “Roman”, “Öykü” ve “İllüstrasyon” dallarında verilecek ödüller açıklanıyor.

Her kategoriye bir ödül olmak üzere toplamda üç ödül verilecek yarışmada kriterler, eserlerin 2011 ve 2012 senelerinde yayınlanmış olmaları ve fantastik, bilimkurgu, korku türlerine ait eserler olmaları.

Roman kategorisinde seçilen 10 eser şöyle:

Ağrıyan : Sadık Yemni – İthaki (2012)
Beşlerin Çağı : Erbuğ Kaya – İthaki (2012)
Cennetin Kalıntıları : Levent Şenyürek – Çitlembik (2011)
Kayıp Ruhun Zindanı : Ayfer Kafkas – Timaş (2012)
Siyah Koku : Gülayşe Koçak – Yapı Kredi (2012)
Şairin Romanı : Murathan Mungan – Metis (2011)
Şamanlar Diyarı : Barış Müstecaplıoğlu – İthaki (2012)
Upirlerin Fısıltısı : Çağan Dikenelli – Gürer (2011)
Varolmayanlar : Doğu Yücel – Doğan (2011)
Yedinci Gün : İhsan Oktay Anar – İletişim (2012)

Jüri Üyeleri: Asuman Kafaoğlu Büke, Bülent Somay, Doğan Hızlan, Ömer Türkeş, Sevin Okyay

Öykü kategorisinde, birinciye verilen ödülün yanında, seçilecek beş öykünün yazarlarına FABSİAD tarafından plaket verilecektir.

Jüri Üyeleri:
Altay Öktem, Barış Müstecaplıoğlu, Doğu Yücel, Kutlukhan Kutlu, Sadık Yemni.

27 Nisan Cumartesi günü sahiplerini bulacak Gio Ödülleri İtalyan Kültür Merkezinde yapılacak bir törenle verilecek. Roman kategorisinin birincisi 3 bin TL, öykü kategorisinin birincisi bin TL kazanacaklar.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam