VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Mayıs 2015 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Gizem dolu bir polisiye
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gizem dolu bir polisiye

Gerilim romanlarının usta yazarı Tess Gerritsen yeni romanı “Diriliş“te sıradışı bir ölümün ardındaki sır perdesine odaklanıyor. Dedektif Rizzoli ve doktor Isles, evinin garajında ölü bulunan Lord adlı avcının ölümündeki gizemi araştırıyor.


Tess Gerritsen, Türk okurunun tanıdığı, sevdiği yabancı yazarlardan. Polisiye-gerilim türünde tüm dünyada çok satan kitaplara imza atan Gerritsen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı‘na (2014) da konuk olmuştu.

Çocukken M16 ajanı olan ailesi öldürülen ve daha sonra kendisi de bir ajan olup onların cinayetini çözen Berly Tavistock’un hikayesini anlattığı “Karanlığın Ayak İzleri” ya da oğlunu huzurlu büyütmek için taşındığı kasabada bir şiddet salgınıyla karşılaşan Dr. Claire Elliot’un mücadelesi okurlar tarafından çok sevilmiş ve Gerritsen’i sevilen yazarlar arasına taşımıştı.
Ancak Gerritsen’e diğer pek çok kitabının da dışında asıl başarıyı getiren, yarattığı iki kadın dedektifin maceralarını oldu: “Rizzoli & Isles.” Biri adli tıp uzmanı, diğeri gözünü budaktan ayırmayan genç ve çekici iki kadının maceralarından oluşan bu seri tüm dünyada ve Türkiye’de çok sevilince Gerritsen de milyonlarla ifade edilen satış rakamlarına ulaştı.

Hatta bu iki kadın dedektif o kadar sevildi ki, televizyon dizisine bile uyarlandı. Türkiye’de de CNBC-e’de yayımlanan “Rizzoli & Isles” her bölümünde ayrı bir olayın çözüldüğü, suç kavramının sorgulandığı ve bu buçun karşısına kadın zekası ve cesaretinin konuyduğu bir seri.
Ama bu arada belirtelim Gerritsen dizinin bölümlerini kendisinin yazmadığının özellikle altını çiziyor ve diyor ki; “Dizinin kendi senaryo ekibi var, Karakterlerde çok fazla değişiklik de yaptılar ama bu beni pek rahatsız etmedi. Çünkü bu sayede çok büyük bir kitle Jane Rizzoli ve Maura Isles’ı tanıdı, bundan ötürü de çok mutluyum. Her zamanki gibi kitaplarımı da yazmaya devam ediyorum, dizi kitaplarımda değişiklik yapmama da neden olmadı.”

Biri feminen, diğeri maskülen ama her ikisi de çekici, duyarlı bu iki kadın kahramanımızın daha önce “Günahkar” isimli macerası yayımlanmış, bu hikayede kahramanlarımız bir manastırın bahçesinde bulunan biri öldürülmüş, diğeri can çekişen iki rahibenin hikayesinin izini sürmüşlerdi. Ve karşımıza günah nedir, suç nedir, kadın bedeni üzerindeki baskılar nedir gibi sorular çıkmıştı.

KATİL KİM?

Güzel dedektiflerimiz bu kez ise evinin garajının önünde ölü bulunan ve usta bir avcı olan Leon Gott’un hikayesinin ve gizeminin peşine düşüyor. Adli tıp uzmanı olan kahramanımız Doktor Isles, bu esrarengiz ölümün detaylarını araştırırken bi süre sonra, bu vakanın bağımsız olmadığını aksine pek çok vaka ile benzerlikler taşıdığını fark ediyor. Araştırmalarını derinleştirdikçe, mesafe ve zaman da genişlemeye başlıyor, öyle ki, sonunda bu vaka onları altı yıl önce bir safari sırasında Afrika’da işlenen bir turist cinayetine kadar götürüyor. Bu alayı aydınlatabilmek, katliamların ardındaki sır perdesini kaldırmak için ise o lanetli safariden kurtulabilen tek kişiye yani Millie Jacobson’a ulaşmaları gerekiyor. Ancak bu o kadar kolay olmayacaktır.

Çünkü genç kadın hâlâ tehlikede olduğunu düşünmektedir ve hayatta kalma mücadelesi verdiği o günlerini hatırlamayı bile istemiyordur. Bu yüzden Rizzoli ve Isles için, Millie’yi ikna etmek ve bu sıra dışı cinayetleri aydınlatmak tahmin ettiklerinin ötesinde uğraşmak zorunda kalacaktır.

Paylaş