VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Aralık 2015 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Gözyaşlarının ülkesindeki devrim
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gözyaşlarının ülkesindeki devrim

Zengin bir ailenin trajedisini konu alan romanı için Murat Tavlı şöyle diyor: “Mevzu ne aşk ne para ne de zenginlik. Hepsi araç, amaç o kitap bittikten sonra aldığın lezzet”.


Sizi ilk olarak oyuncu olarak tanıdık. Nereden çıktı kitap yazmak?

Yazmaya başladığım dönemler oynamaya başladığım dönemlere denk geliyor diyebilirim. İlk kez sahneye çıktığımda 13 yaşımdaydım. O gün büyülenmiş ve oyuncu olmaya karar vermiştim. Sonrasında senaryoları, teksleri incelemeye başladım. Ben yazsaydım bu diyalogu nasıl yazardım, bu sahneyi nasıl kurgulardım diye düşünmeye başladım. Yazmak benim için bir dürtüydü ve onu daha fazla erteleyemezdim...

“Bu Yalnızlık Bana Çok Fazla” zengin bir ailenin trajedisi üzerinden kadın ve erkek ilişkilerini kader üzerinden sorulayan bir kitap. Kitabın fikri nasıl ortaya çıktı?

Benim anlatmak istediklerim var. Vermek istediğim bir mesaj var. Ben kitaplarımı mesajlarımın üzerine kurguluyorum. Aslına bakarsanız kitapta okuduğunuz her karakter benim mesajlarıma, anlatmak istediklerime hizmet ediyor. Mevzu ne aşk ne para ne de zenginlik. Hepsi araç, amaç o kitap bittikten sonra aldığın lezzet. Bunu başarabilmek benim için önemli.

Romanınızda yaşama dair bir çok şeyi sorguluyorsunuz. Özellikle de “hayat”ı ve “kader”i … “Hayat” ve “kader” sizin için ne ifade ediyor?

Hayat ve kader... Bence et ile tırnak gibi birbirinden ayrılmaz gerçeklerimiz. Tabi hepsinin alt kümesinde nefes var. Nefes olmadan bu ikisinin de bir anlamı yok. Sahip olduğun bir nefes var, nefesini koru diyor kitap. Benim için hayat nefes aldığım her an. Kader ise nefesimin ve hayatımın hizmet ettiği plan. Bizim bilmediğimiz ve hiç tahmin edemediğimiz payımız...

Romanınızda “Kaderindeyse hayatında olmasına gerek yok, elbet seni bulacaktır” diyorsunuz. Kaderci bir roman diyebilir miyiz kitabınız için?

Kaderci diyebilirsiniz, tesadüfler zinciri diyebilirsiniz başka anlamlar da yükleyebilirsiniz. Kelimelerin ve inançların çok fazla önemi yok. Ben hissettiğim gibi yazdım. Kaderci bir romandan ziyade gerçekçi bir roman. Tanıdığım en önemli gerçek de kader olduğuna göre diyebiliriz. Tabi kadere sığınıp mücadeleden kaçmak da olmuyor. İnsanın kaderini verdiği mücadele parlatır. Kitabın fragmanında da bunu anlattım. Kısa bir sürede 300 binden fazla izledi. Açıkçası şunu söyleyebilirim. Kimimiz kaderin bize sunacağı tepsideki ikramı merak ediyoruz, kimimiz evrenin getireceklerini, kimimiz şansın sunacaklarını. Ama hepimiz beklentideyiz, son nefese ne mi kaldı? Bilmiyoruz...


Paylaş