VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
25 Mayıs 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Grangé’den bitmeyen gerilim
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Grangé’den bitmeyen gerilim

Polisiye-gerilim türünün tartışmasız en iyilerinden Grangé’nin “Lontano” romanı, Afrika kara büyü ritüelleri ekseninde şekillenen ve onlarca yılda planlanan bir intikam hikâyesini anlatıyor.

ÖZLEM AKALANBaşlıkta da dediğim gibi, Jean-Christophe Grangé, bitmeyen bir gerilim romanı yazmış sevgili okurlar. 600 küsur sayfayı heyecanla okuyup bitirdiğinizde yazar geriye o kadar çok soru işareti bırakıyor ki, sudan çıkmış balığa dönüyorsunuz. En fenası da parçaları birleştirmek için bu kez 700 küsur sayfa olan devam kitabı “Congo Requiem’in Türkçeye, en azından İngilizceye çevrilmesini beklemek!
“Lontano”da gerilim, şiddet ve cinsellik dozunu artıran Grangé, bizi politik skandalların, finans çevrelerinin, çömez asker eğitimlerinin, sado-mazo partilerin hatta gen biliminin gizli dünyasına götürüyor.

Macera Kongo’da bir cenaze töreninde başlıyor. Vahşice öldürülen ve kalbi sökülüp yenen general Nseko, romanın kahramanı Erwan Morvan’ın babası Grégoire’ın kurduğu maden şirketi Coltano’nun yönetcisidir. Bu koltan madenlerini işletme hakkı babasına, 70’li yıllarda Kongo’da yaşanan seri cinayetlerin sorumlusu olan Çivi Adam’ı yakaladığı için dönemin lideri Mobuto tarafından verilmiştir. Sadece bir polis şefi olmakla yetinmeyen Grégoire Morvan, altmış yaşını geçmiş ve emekliye ayrılmış olsa da pek çok hükümeti skandallar sebebiyle dağılmaktan kurtaran, iş bitirici bir temizlikçidir.Tanıdığı birçok nüfuzlu insan ve bir o kadar çok da tetikçi ve gizli ajanı vardır.

40’lı yaşlarının ortasında olan başkahraman Erwan, belli ölçüde babasının izinden gitmiş bir cinayet masası amiridir. Kongo’da doğan, iki yaşında Fransa’ya gelen Erwan, işinden başka bir şey düşünmeyen sert bir polistir. Roman boyunca Morvan Ailesi’nin en “normal” üyesi olarak sayfalarda yerini alan Erwan’ın kardeşi 36 yaşındaki Loic, borsadan yüklü paralar kazanmış bir kokainmandır. İki çocuğunun annesi İtalyan eşi Sofia ile boşanmanın arifesindedir. 29 yaşındaki en küçük kardeş Gaelle ise, babasına duyduğu nefretten ötürü intikam almak için aile servetini elinin tersiyle itmiş, geçimini oyunculuk ve fahişelikle sağlamaktadır. Eski bir hippi olan anneleri Maggie ise kocasının dayaklarına yıllarca katlanmış çift karakterli bir kadındır. Hepsi birbirinden sorunlu ve bela tiplerden oluşan Morvan klanı üyeleri, başkahraman Erwan olsa da olay örgüsü içinde sıkça ondan rol çalıyorlar.
Erwan, Fransa’nın en batısında yer alan Finistére’deki deniz havacılık üssünde meydana gelen bir kazayı araştırma görevini üstlendiğinde “iki günde” çözülecek bir davaya atandığını düşünür. Oysa çaylak eğitiminde ölen er Wissa Sawiris, gelecekte çözmek durumunda kalacağı bir dizi cinayetin sadece ilk halkasıdır. Sawiris’in 1971 yılında babasının Kongo’da yakaladığı Çivi Adam lakaplı seri katilin yöntemini izleyen bir katil tarafından öldürüldüğünü anlayan Erwan, geçmişin ve kara büyü ritüellerinin izini sürerek bir av başlatır. Katil, büyücülere karşı kendi ruhunu güçlendirmek isteyen bir şifacıdır ve bunun için cinayet işlemektedir. Kurbanlarının organlarını söken, bir tutamı dışında tüm saçını kazıyan, gözlerine ayna parçaları ve vücudunun çeşitli yerlerine de paslı çiviler çakan katil, adeta bu bedenlerle heykeller yapmaktadır. Ne var ki katil, kurbanların midesine bir sonraki kurbandan alınmış saç ve tırnak parçaları yerleştirmenin dışında elle tutulur bir kanıt bırakmaz.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin etnik yapısı, siyaseti, inanışları ve ritüelleri üzerine pek çok bilgilendirici bölüm içerse de bu romanı okurken sık sık Google’dan yardım almam gerekti. Hangi ülke hangi ülkenin sömürgesi, ne zaman bağımsızlıklarını ilan ettiler gibi bizim tarih kitaplarımızda pek de yeri olmayan bilgilere başvurdum. Neyse ki Grangé, Afrika şifacıları, büyücüleri, kültleri hakkındaki bilgisini bizden esirgememiş.

Çıktığı hafta en çok satanlarda bir numaraya yükselen “Lontano”, yazarın her zaman yaptığı gibi okuru farklı kültürlerle tanıştıran, tempo düşürmeyen, “gri hücreleri” çalıştıran bir roman. Grangé ile romanı ve devam romanı üzerine yapılan röportajları ve daha ayrıntılı bir yazıyı VatanKitap’ın Haziran sayısında okuyabilirsiniz.Paylaş