VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Aralık 2015 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Gülmek direnmektir
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gülmek direnmektir

Gülse Birsel’in “Memleketi Ben Kurtaracağım” kitabı, mizahın gücünü kuşanmış, oklarını fırlatmaktan hiç çekinmeyen ve bir o kadar da keyifli bir okuma.

S.SERDAR GÜREL


Önce bir itiraf; bu satırları, döne döne hâlâ Avrupa Yakası’nı izleyip mutlu olan birinin kaleme aldığı gerçeğini en başından bilmenizi isterim.

2002 yılında g.a.g programıyla ekranlara ve dahi bizlere merhaba diyen Gülse Birsel hadiseyi o tarihten itibaren aşama aşama ilerletmiş, yatılı misafir formuna kavuşturmayı büyük bir ustalıkla başarmıştı. Bu saf ve necip millet hadiseye uyanıp “hooop n’oluyor” diyene kadar onun için de sofraya bir tabak konulmaya çoktan başlanmıştı bile. Ülke insanını pekiyi tanıyan ve genlerinde taşıdıkları misafirperverlikten istifade eden Birsel için bu amacına ulaşmak çok da zor olmamıştı zira elinde mizah denilen kuvvetli bir silah vardı ve hakkını teslim etmek gerekirse o da mizahı ziyadesiyle iyi yapıyordu.

Hadisenin ailemizin süper kahramanı boyutuna varması bu sürecin kaçınılmaz sonuydu ve öyle de oldu. Yıllardır ebeveynlerin çocuklarına söylediği “Memleketi sen mi kurtaracaksın evladım” ikaz cümlesini bir soru cümlesi gibi algılayıp “Memleketi Ben Kurtaracağım!” diye ortaya atılması ve daha da ileriye gidip 6’ıncı kitabına bu ismi vermesi bir özgüven patlamasından ziyade hep o sofraya konulan ekstra tabağın ağırlığını omuzlarında hissetmesindendi.
Gülse Birsel suya sabuna dokunmadan mizah yeteneğinin kaymağını yemek varken mayınlı arazilerde dolaşmayı tercih etmiş bu kitabında da. Otuz dokuz metinden oluşan kitabın ilk bölümünü otobiyografisine ayıran yazar diğer bölümlerde memleket meselelerinden, diyete, modadan, dünya barışının tesisine kadar çeşitli konularda görüşlerini okurlarıyla paylaşmış. En çetrefilli konular hakkında yaptığı en sert eleştiriler dahi yazarın kendine has üslubu sayesinde keyifle okunuyor ama durum okuru meselenin özünden bir an bile uzaklaştırmıyor.

Mizah nedir sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biri de bu olsa gerek. Kendisiyle dalga geçme konusunda gayet eli açık davranan yazarın bu bonkörlüğünden yazılarına konu olan kişiler de fazlasıyla nasiplerini alırken Gülse Birsel incelikli üslubundan da bir an bile taviz vermiyor.

“Memleketi Ben Kurtaracağım!” en ciddi sorunları da en gündelik konuları da içinde barındıran, suya sabuna dokunan, meselesi olan, kâh kahkaha attıran, kâh acı acı gülümseten, eleştiren ama saldırmayan keyifli bir okuma. Sofralarımıza konulan o ilave tabağın hep var olması dileğiyle…

Paylaş