VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Mayıs 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Gülten Dayıoğlu''nun ellinci yılı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gülten Dayıoğlu'nun ellinci yılı

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı’nın Türkiye’deki en önemli isimlerinden biri olan Gülten Dayıoğlu, Altın Kitaplar’ın ev sahipliğinde, Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen törenle ellinci sanat yılını kutladı.

1963 yılında yazdığı “Bahçıcanın Oğlu” adlı çocuk kitabıyla edebiyat dünyasına katılan Gülten Dayıoğlu, bugüne kadar yazdığı 78 kitapla yarım asrı ardında bıraktı. Yazarın otuz dört yıllık yayınevi Altın Kitaplar tarafından Gülten Dayıoğlu onuruna Rahmi Koç Müzesi’nde özel bir tören düzenlendi. Perşembe akşamı düzenlenen törene İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü’nün yanı sıra vali ve pek çok edebiyatsever katıldı.

Yazar, geceyi düzenleyen Altın Kitaplar ailesine teşekkürlerini sunarken, hayattayken böyle bir geceyi görmüş olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi ve “Bu gece benim düğün gecem” diye ekledi. Yarım asırda üç nesil yetiştiren Gülten Dayıoğlu’nu anlatan okuyucuları ise Gülten Dayıoğlu kitaplarıyla büyümenin bir ayrıcalık olduğuna vurgu yaptılar.

Gecenin sonunda ellinci yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen “Gökkuşağı’nın Yeni Rengi” adlı resim yarışmasının kazananlarına ödülleri takdim edildi. Ardından Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, Gülten Dayıoğlu’na “Başarı Plaketi”ni takdim etti.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam