VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Şubat 2014 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Gümüşlük Akademisi''nden Şiir Atölyeleri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gümüşlük Akademisi'nden Şiir Atölyeleri

Gümüşlük Akademisi Arnavutköy; iki yeni atölyeyle şiir meraklılarına kapılarını açıyor! “Onur Behramoğlu ile Şiirin Müziği” ve “Gökçenur Ç. ile Şiir Çeviri Atölyesi” 10 Şubat'ta başlıyor.

Şair Onur Behramoğlu’nun, Gümüşlük Akademisi Arnavutköy’de gerçekleştirilen “Buluşmalar” kapsamında düzenleyeceği “Şiirin Müziği” atölyesinde; Türk ve dünya şiirinden şairler, şiirlerinden yapılmış besteler dinletilerek anlatılırken, şiir-müzik ilişkisi üzerine katılımcılarla birlikte düşünülecek. Dünya şiirinin seçkin örneklerini müzik eşliğinde paylaşırken şairlerle besteciler hakkında bilgiler vermeyi, Türk şiirini geçmişten günümüze tanıtırken, yolu şair kalbinden geçen müzisyenleri hatırlatmayı amaçlayan atölye; 10 Şubat Pazartesi akşamından itibaren 4 hafta boyunca her Pazartesi akşamı 19:00-22:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Herkesin çeviri yapabileceğinin keşfedileceği “Gökçenur Ç. ile Şiir Çeviri Atölyesi”nde ise; dünya şiirinden şairler okunarak beraberce yorumlanacak, çeviriler yapılacak, yapılan çeviriler birlikte değerlendirilecek. Şair ve çevirmen Gökçenur Ç.’nin gerçekleştireceği atölyenin amacı; katılımcıları bir yandan çeviri kavramları ve çeviri sorunları ile tanıştırırken, diğer yandan da dünya şiirinin seçkin örneklerini birlikte çevirerek çeviri hakkında bilgiler vermek. “Herkes çeviri yapabilir, yeter ki bir yerden başlasın” diyerek yola çıkan atölye; 10 Şubat Pazartesi akşamından itibaren 4 hafta boyunca her Pazartesi akşamı 19:00-22:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Detalı bilgi: http://www.gumuslukakademisi.org

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam