VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
21 Mayıs 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > Gümüşlük’te edebiyat buluşmaları başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Gümüşlük’te edebiyat buluşmaları başlıyor

Gümüşlük Akademisi Vakfı Edebiyatevi, genç yazarları ve eleştirmenleri aynı platformda buluşturuyor.

Yurtiçi ve yurtdışındaki edebiyatçıları bir araya getirerek onların deneyim ve duyarlılıklarını paylaşmalarını sağlamak, kuşaklar arasındaki iletişime ve birikim aktarımına ortam hazırlama amacıyla kurulan Gümüşlük Akademisi Vakfı Edebiyatevi, genç yazarları ve eleştirmenleri aynı platformda buluşturuyor.
23-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek ve bugünkü edebiyat ortamımız için bir ilk olma özelliği taşıyacak buluşmanın amacı; hem edebiyat alanındaki yaratım ve eleştiri süreçlerini farklı açılardan değerlendirmeyi sağlamak hem de yayın dünyasının belli başlı sorunlarını tartışmaya açmak.

Buluşmada ele alınacak tartışma konuları ise şöyle:
*Bağımsız, özgürlükçü, verimli ve esinlerle dolu bir edebiyat ortamı nasıl yaratılır? Piyasanın gölgesini üzerimizden atmak mümkün mü?

*Kitabın metalaştırılması sürecinde yazarın “çoksatar bir kahraman” olarak yeniden inşası ve bunun edebiyata etkisi. Romancının, eseri bir ürün olarak pazarlayan “piyasada”, “çoksatan” baskısından kurtuluş yolları…

* Edebiyat dergilerinden kitap eklerine, kitap eklerinden edebiyat bloglarına ve sosyal medyaya edebiyat eleştirisi.

*Yazma arzusu ve bu arzunun önündeki engeller. (toplumsal, siyasal, edebiyat ortamı)

*Kitaplarımız “yeniçıkanlar” raflarından sonra nereye gidiyor? Yayın dünyasında dağıtım sorunu, kitabevlerindeki raf ömrü sınırlamaları.

* E-kitap edebiyatın geleceği için bir alternatif olabilecek mi? Yazarlar e-kitaplaşma sürecini nasıl belirleyebilir?

* Roman yazım sürecinin insanı yalnızlaştırması, bugünkü edebiyat ortamında hissedilen yalnızlık, iletişimsizlik ve dayanışma eksikliği.

*Uluslararası kitap fuarları ve yabancı dillerde genç roman yazarlarının temsili.

*Aramızdan ayrılışının 40. yılında Halikarnas Balıkçısı... Edebiyat - mekan ilişkisi bağlamında Halikarnas Balıkçısı'nın yapıtları üzerine düşünmek.

Paylaş

İtimatGaliba en iyisi bir çırpıda söylemek. Doktorların yaptığı gibi. Ekim’den beri kanser tedavisi görüyorum ve biraz daha yolum var.

Devam
15 Eylül 2017 Yıl : 13
Sayfa : 163