VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Şubat 2016 Pazar | Anasayfa > Haberler > Güneşin çocukları
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Güneşin çocukları

“Ve Gökçizgi Kırıldı”, kendini bir türlü konumlandıramayan, nereye ait olduğunu bilemeyen kahramanların masalsı hikayesi.Erdoğan Kahyaoğlu’nun daha önce kaleme aldığı “Yerle Gök Arasında”, “Bıcır’ın Günlüğü“ gibi çocuk kitaplarıyla tanıyorduk. Bu kez ise Türkçe edebiyatta sık rastlamadığımız bir türe, fantastik edebiyata dair rün vermiş. Çocukların geniş ve şartlandırılmamış hayal güçlerine seslenebilmesinin bir sonucu olsa gerek bu.
Masalsı bir anlatıma sahip olan “Ve Gökçizgi Kırıldı”, kendini bir türlü konumlandıramayan, nereye ait olduğunu bilemeyen ve bundan hareketle “Ben kimim?” sorusunu soran kahramanların hikayesi...

Kahyaoğlu, romanının bu temasını bir kabile yaşantısı üzerinden inşa etmiş. Yöneticisinin aynı zamanda dini lideri yani Güneşin bekçisi olduğu ilkel bir kabile bu. Birlikte yaşama ve yönetme kurallarının geleneklere ve bu gelenekleri temsil eden ve uygulayan lidere göre şekillendiği. Liderliğin de eski lider tarafından belirlendiği yani atandığı...

Hal böyle olunca kabileye yeni bir liderin atanması büyük bir öneme sahip. Romana konu olan ??? kabilesinin lideri Kube artık yaşlanmış ve yerine yeni birini ataması gerekmektedir. Atayacağı kişi ise kabilenin hem en cesur, hem de en zeki avcısı olarak bilinen Zilan’dır. Zilan, aynı zamanda kimsesiz olduğu için kabilenin lideri Kube ve eşi Heme tarafından büyütülen Sibe’nin de eşidir.

Ancak nitelikleri onu kabile liderliğine yükseltecek kadar güçlü olsa da Kube ilk başta evliliklerine onay vermemiş hatta zorluk çıkarmıştır. Ama sonrasında isteksiz de olsa kabul etmiştir.

Zilan’ın kabilenin yeni lideri olması ise evliliği için önemli sorun olur. Zira, geleneklere göre kabilenin lideri tek eşli bir yaşam süremez.

Köyün tüm bekâr kadınları onun eşidir. Üstelik tüm kadınlar ve çocuklar köyün en büyük kulübesinde birlikte yaşamaktadırlar.

Sibe ise bu kararı duyunca çok sinirlenir, ve daha ilk anda tavrını koyar ve kendi evinden ayrılmayacağını bildirir. Böylece genç çiftin arasına bir soğukluk girer, gerçi yine de birbirlerinden kopamazlar.
İşte Zilan böylesi bir çelişki içindedir. Bir yanda kabilesi ve onun yönetimi, diğer yanda ise çok sevdiği eşi.

Kahramanlarımız gelenek ve göreneklerin hayatın değişimlerini karşılayamaması ve ortaya çıkan dengesizlikten kaynaklanan sorunlarla boğuşurken doğa da kendi düzleminde hareket etmektedir. Bir gün, köyün çouğunun ölümüne neden olan bir deprem olur. Bu depremde hem genç çift çocuklarını hem de kabile eski liderini ve eşini kaybeder. Ve şimdi, kabile Ziyan’dan yani Güneşin bekçisinden bu olayın sebebini açıklamasını istemektedir. Zira, Kube her şeyi ama başlarına gelen her şeyi güneşle ilişkilendirerek açıklamıştır. Zilan ise en az onlar kadar şaşkındır. Çünkü o da bu sözlerle yetişmiş, bunlara inanmıştır. Bunun üzerine bir cevap veremeyeceğini çünkü kendisinin de bilmediğini söyler.

Tek bildiği daha önce Kube’nin kararlarının aksine kabilesini sel baskınlarından uzağa daha güvenli bir yere taşımak ve bir lider olarak yaşamak yerine sevgili karısı Sibe’nin eşi olarak yaşamak isteğidir.

Paylaş