VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
21 Mayıs 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > Hamburg, ilk edebiyat ve sanat festivalini düzenledi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hamburg, ilk edebiyat ve sanat festivalini düzenledi

Hamburg Edebiyat Atölyesi tarafından düzenlenen üç günlük 1. Edebiyat ve Sanat Festivali başarıyla geçti. Ünlü yazar Nedim Gürsel, dinleyicilere “Türkçe okuyun, yazın” çağrısında bulundu.

Neuallermöhe Kültür Merkezi'nde Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk, ünlü yazar Nedim Gürsel ve Edebiyat Atölyesi Başkanı Esma Arslan'ın yaptığı konuşmalarla açılan festivalde Türkiye'den ve Avrupa'dan yazarlar ve sanatçılar eserlerini tanıttılar.

Devrim Öztürk, böyle önemli bir etkinliğin Hamburg'da yapılmasından duyduğu sevinci dile getirirken, dilin yaşatılması için edebiyatın rolüne dikkat çekti.

Festivalin sorumlusu Esma Arslan, “Bu bizim için bir başlangıç. Anadil duygu dünyasının yuvasıdır. Anadilinizde ifade ettiğiniz hislerinizi başka dilde ifade etmeniz zor. Dili yaşatmak, duygu ve hislerinizi yaşatmak demektir. Edebiyatın bir dili yaşatan kalptir. İlk festivalimizi düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. Bu festivali bir gelenek hale getireceğiz. Çünkü Türkçe dili de, edebiyatı da artık Almanya'ya aittir” dedi.

1980 darbesi sonrası Fransa'da yaşadığı için göç olgusunu ve göç-edebiyat bizzat kendi ilişkisini yakından bilen Nedim Gürsel, festivalde Fransa'da yaşadığı dönemden örnekler vererek “göç edebiyatı - edebiyatın göçü” başlıklarını irdeledi. Gürsel, “Edebiyat, birçok toplumun kültür yozlaşmasını engelleyen vazgeçilmez bir olgudur. Fransa’da yaşamama rağmen Türkçe okuyup, yazmaya hep bağlı kaldım. Türkçe yazan biri olarak Avrupa’daki Türklerin okumaya daha çok ilgi duymasını bekliyorum” dedi. Gürsel, festivalde son kitabı “Melek, Şeytan ve Komünist”ten bölümler okuyup, dinleyicilerle söyleşti.

Toplam üç gün süren festivalde ayrıca yazarlar Muzaffer Oruçoğlu, Nebahat Ercan, Bican Veysel Yıldız, Ali Aytaç, Sevinç Ergiydiren, Gökhan Cengizhan, Metin Turan, Deniz Üresin, Jaklin Çelik ve Muhittin Çoban kitaplarından bölümler okudular. Ressam Hüseyin Varol'un festival salonunda eserleri sergilendi. Engelsiz Diyalog Tiyatro Grubu bir oyunundan bölümler sunarken, rock grubu Nalband da bir konser verdi.

Paylaş