VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Eylül 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Hapishane edebiyatının öncüsü Arthur Koestler 111 yaşında
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hapishane edebiyatının öncüsü Arthur Koestler 111 yaşında

Hapishane edebiyatının başarılı örnekleriyle adını duyuran Arthur Koestler’in 111'inci yaşını 5 eseriyle kutluyoruz.


Gün Ortasında Karanlık
Macar asıllı İngiliz romancı Arthur Koestler, Gün Ortasında Karanlık isimli eserinde Stalin diktası altındaki 1930’lar Sovyetleri’nin toplumsal ve siyasi panoramasını sunmakla kalmaz, ülke ve kişi adı vermeden, belirli bir dönem anmadan, burada yaşanan siyasi çalkantıyı ele alır. Koestler, kahramanı Rubashov aracılığıyla iktidar-yetki ilişkisini sorgularken, “öznel iyi” aynı zamanda “nesnel iyi” de olabilir mi ve kişi, insanlık adına başkalarına kendi doğrularını dayatabilir mi gibi sorulara cevap arar. İspanya İç Savaşı sırasındaki mahkûmiyetinden ve hapishane anılarından yola çıkarak yazdığı bu romanda, yazar hapishane koğuşlarını, tecrit hücrelerini, sorgu odalarını canlı bir anlatımla aktarır.
Mizahta Yaratma Eylemi
Arthur Koestler mizahı tüm yönleriyle irdelediği kitabında bilimsel keşfin, sanatsal özgünlüğün ve güldürüye özgü esinin temelinde yatan bilinçli ya da bilinçsiz süreçler hakkında bir kuram öne sürüyor. Koestler eserinde ayrıca bütün yaratıcı etkinliklerin temel bir düzeni paylaştıklarını göstermeye ve düzenin ana hatlarını çizmeye çalışıyor.

Bir Bilim Tarihi Kitabı Uyurgezerler İnsanın Değişen Evren Görüşünün Bir Tarihi
Arthur Koestler, bilim tarihinin düz ve sürekli gelişen bir çizgiden ziyade duraklayan, hatta zaman zaman geriye giden ama önünde sonunda tekrar ve tekrar gelişen yolunu detaylı bir şekilde anlattığı eserinde, bilim adamlarının din ve önyargı ekseninde objektif olmayan kararlar aldıklarını gösteriyor.13. Kabile
Koestler'in kalıplaşmış düşünceleri provoke eden eserinde "Hiçbir şey beceri, zarafet ve bilgiden daha tahrik edici olamaz" savını kendi olguları ve teorileriyle açıklamaya çalışıyor.

İspanya'da Ölüm Güncesi
İspanya'da Ölüm Güncesi, Koestler'in İspanya zindanlarında kurşuna dizilmeyi beklerken tutmuş olduğu notlardan ortaya çıkardığı bir eserdir. Bu kitap aynı zamanda Koestler'e, bütün ilerici dünyanın bir kahraman olarak baktığı günlerin de bir anısıdır.

Paylaş