VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Eylül 2012 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Harry Bosch’la yeniden
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Harry Bosch’la yeniden

Michael Connelly’nin yeni kitabı “Şüpheli Ölüm” yine bir Harry Bosch hikâyesi...

Feride Düzenli

Niyeyse romanlar, “polisiye” sınıfa sokulduklarında tam olarak roman gibi değerlendirilmezler. Hor görülen bir tür olduğunu da söylemek mümkün değil, zira eşref-i mahlukat olarak polisiyeyi sevmediğimizi söylersek taş oluruz. Karakter yerine baskın olan olay zinciri diye midir bilinmez, yine de kendi başına “roman” tanımlamasından ziyade, “polisiye roman” tamlaması içinde kullanılır ve nevi şahsına münhasır bir türdür.
Michael Connelly de bu nevi şahsına münhasır türün duayenlerinden... 56 yaşındaki yazar bugüne kadar onlarca kitaba imza attı. Bu kitapların pek çoğu çoksatanlar listesini meşgul etmiş, 35 dile çevrilmiş kitaplar. Connelly’nin kitaplarının pek çoğu Türkçeye de çevrildi. Malum, polisiye yazan yazarlar, yarattıkları karakterin devamlılığını severler. Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’ü ya da Ahmet Ümit’in Nevzat Komser’i gibi... Ya da Michael Connelly’nin Harry Bosch’u... Michael Connelly’nin devamlılığını sürdürdüğü tek karakteri olmasa da belki de en sadık olduğu... Nitekim kısa aralıklarla çıkardığı on sekiz Harry Bosch kitabı da bunun kanıtı gibi...
KARIŞIK İŞLER PEŞİNDE
Michael Connelly’nin Türkçede yayınlanan yeni kitabı “Şüpheli Ölüm” yine bir Harry Bosch kitabı... Los Angeles Polis Departmanı dedektiflerinden olan Harry Bosch, bu sefer iki davayla beraber cebelleşiyor. Harry Bosch’un ekibi, özellikle geçmişte olmuş ve döneminde aydınlığa kavuşmamış davaları, bugünün şartlarında ve teknolojisinde değerlendirerek çözüme ulaştırmaya çalışıyor. İlk dava, geçmişten bir dava: Cinsel istismar suçundan oldukça kabarık dosyası olan genç bir adamla ilgili. Clayton Pell’in 8 yaşında olduğu zamanlardan kalma bir tecavüz ve cinayet vakasında delil olarak bulunan kan lekesi Clayton Pell’le uyuşunca, işler karışıyor. Diğer taraftan olayın içine karışma yaşı oldukça küçük olduğundan, örneklerin laboratuarda karışmış olma ihtimali olsa da Harry Bosch, oldukça tecrübeli bir polis... Olayın Pell’den ziyade o dönem birlikte yaşadıkları annesinin sevgilisinin suçu olduğunu fark edince, dava başka bir boyuta geçiyor. Dahası olayların akışına ister istemez Pell’in güzel terapisti Dr.Hannah Stone da karışıyor. Hollywood filmlerinde genel bir taktik vardır: Bir kapı görünüyorsa o sadece bir kapı değildir; kapı içinde bir aksiyon taşıyorsa görünür. Takdir edersiniz ki tabir-i caizse Hannah Stone da bir kapı...
Diğeri ise Belediye Meclisi üyesi Irvin Irving’in oğlu George’un cinayet mi intihar mı olduğu belli olmayan ölümü... İşin içinde Belediye Meclisi üyesi ünvanı olunca, haliye politik olaylar da vakaya dahil oluyor. Kaldı ki George ölmeden önce “iş bitirici” bir avukat... Şirketlerin halledemedikleri işlerini hallediyor. Ama buna bir intihar derken, Harry’nin otopside keşfettiği bir şey, davanın bütün yönünü değiştiriyor. Sırttaki bir izden bunun bir boğulma ve sonra da balkondan aşağı atılma aşamalarını içeren bir olay olduğunu anlayan Harry ve ortağı Chu için işler karışıyor.
Sonrası ise aslında klasik olsa da düzgün kullanılmış, zeki hilelerle ile örülmüş bir hikâye... Kitabın çarpıcılığını arttıran unsurlardan biri bu aslında... Her ne kadar yöntem klasik polisye edebiyatın sık kullandığı bir yöntem olsa da parçaları ve olayları birleştirmek maharet gerektiren bir yöntemdir. Michael Connelly de bu yöntemi büyük bir maharetle kullanıyor.
“Şüpheli Ölüm” polisiye sevenlerin zaten kaçırmayacakları bir kitap... Ama polisiye romana ısınma turları atanların da seveceği türden bir roman olduğu kesin... Üstelik kitabı sevmeniz için Harry Bosch fanatiği olmanıza da gerek yok, nitekim Harry bir şekilde kendini anlatmayı başarıyor zaten.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam