VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Mayıs 2013 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Harry Potter''ın orjinal kopyasına rekor fiyat
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Harry Potter'ın orjinal kopyasına rekor fiyat

j.K. Rowling'in kaleme aldığı, dünyada geniş kitlelere ulaşan ve beyazperdeye uyarlanan Harry Potter kitabının orjinal kopyası, açık arttırma ile 150 bin sterline (yaklaşık 453 bin TL) satıldı.J.K Rowling'in notları ve orjinal çizimlerinin yer aldığı "Harry Potter" kitabının orjinal kopyası açık artırma ile 150 bin sterline (yaklaşık 453 bin TL) satıldı.


Müzayede şirketi Sotheby's'den yapılan açıklamada, Londra'da satılan "Harry Potter ve Felsefe Taşı" adlı kitabın orjinal kopyasının, müzayedeye telefonla katılan, adı açıklanmayan bir alıcı tarafından geç saatlerde satın alındığı belirtildi.

Üzerinde 20'yi aşkın çizim, yazara ait çok sayıda kişisel yorum ve yapılan düzeltmelere ilişkin kararların yer aldığı kitapta ayrıca, Quidditch adı verilen oyunu yaratma fikrinin nasıl ortaya çıktığı hakkında Rowling'e ait bir not da bulunuyor.

Harry Potter romanlarında, büyücülük okulu öğrencilerinin uçan süpürgeler üzerinde oynadıkları oyuna "Quidditch" adı veriliyor.

Kitap, Rowling'in üyesi bulunduğu English PEN adlı uluslararası edebiyat ağı ve Sotheby's'in işbirliğiyle düzenlenen bağış amaçlı bir etkinlik çerçevesinde satıldı.

Bağış etkinliğinde ayrıca Kazuo Ishiguro, Ian McEvan, Seamus Heany, Lionel Shriver ve Yann Martel gibi yazarlarından eserleri de satıldı.

Açık artırmadan elde edilen gelir, okuma ve yazma özgürlüğünü gelişmesine katkı sağlama yönünde faaliyet gösteren English PEN'e devredilecek.

Paylaş