VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
20 Ocak 2009 Salı | Anasayfa > Haberler > “Harry Pottermisyonunu tamamladı”
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

“Harry Pottermisyonunu tamamladı”

“Harry Potter” serisi ile 400 milyondan fazla satan J. K. Rowling'in dört gözle beklenen ve daha piyasaya çıkmadan yılın en hızlı satan kitabı unvanını alan yeni kitabı“Ozan Beedle’ın Hikâyeleri”ni çevirmenleri Sevin Okyay ve Kutlukan Kutlu anlatıyor

Harry Potter kadar büyük başarıların arkasından üretilen yeni işler hep tedirginlik yaratır. Çevirmenleri olarak Harry Potter’dan sonra kitabı hangi tereddüt ya da beklentilerle okudunuz?
Sevin Okyay: Tereddüdüm yoktu, beklentilerimi de fazlasıyla karşıladı. Beedle’ın yeni hikâyelerini okumak bir yana, Albus Dumbledore’un böyle eğlenceli notlar yazacağını bilmiyordum. Zaten son kitaptan Beedle’ın üslubuna da aşinayız.
Kutlukhan Kutlu: Benim beklentim Rowling’in birtakım renkli buluşlar eklemekle yetinmemesiydi, hikâyeleri okurken kafamda romanların dünyasına da usul usul dokunurlar diye ummuştum. Nitekim öyle de oldu. Bu yeni hikâyeler kendi başlarına da sevimli birer masal ama Dumbledore’un notları sayesinde aslında Harry’nin dünyasının sürekli çatışan karşıt görüşleri üzerine de bir şeyler anlatıyorlar.
2008’in sonunda çıkan “Ozan Beedle’ın Hikâyeleri” koca bir yılın en hızlı satılan kitabı unvanını kazandı. Kitabı Türkiye’de benzer bir heyecan bekliyor mu sizce?
S.O.: Bilemiyorum. Örneğin benim çok beğendiğim iki kitap, Rowling’in takma adlı yazdığı “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” ile “Çağlar Boyu Quidditch” kitapları burada pek ilgi görmemişti. Yazarlarını tanımadıkları için aldırmadılar, oysa kitabın içine bir göz atacak olsalar anlarlardı. Hatta kimilerine şahsen teker teker söylemek zorunda kaldım. Oysa harika kitaplardır. Onlar da çocuklara yardım için yazılmıştı. Umarım, Rowling’in adı bu kitabın satılmasına yardımcı olur.
Okur ne bekliyordur sizce? Yeni bir Rowling kitabından?
K.K.: Her okurun kendi beklentileri vardır elbette. Belirgin bir mizah, oyunbaz bir dil, işlek bir hayalgücü, samimi iletişim kaygısında bir yazar sesi... Bu kitapta bunların hepsi var zaten. Ama tam olarak bildiğimiz suretlerinde değiller. Hemen şunu söylemek lazım ki okurlar burada standart Harry Potter öyküleri beklememeli. Çünkü sonuçta bunlar doğrudan Harry’nin dünyasını anlatan hikâyeler değil, o dünyanın masalları. O yüzden Rowling mümkün mertebe dilini masalların sadeliğini ve açıklığını yansıtacak şekilde değiştirmiş. Harry romanlarından bildiğimiz üslup ise kendini asıl Dumbledore’un notlarında gösteriyor. Benim için kitabın en büyük cazibesi de Dumbledore’un o notlarda yer verdiği anıları ve gözlemleri zaten. Dumbledore’un yazdıkları aracılığıyla Rowling hayvan hakları, sansür, hoşgörüsüzlük gibi genelgeçer görüşün çocuk edebiyatına dahil saymadığı konulara da el atıyor. Önsözündeyse, şövalyeler tarafından kurtarılmayı bekleyen pasif uyuyan güzellerin olmayışına dikkat çekiyor.

ESPRİSİ TAMAMLAYICILIĞINDA
Rowling’in bu tür konulardaki tutumunu, çocukları bilinçlendirme gayretini nasıl değerlendiriyorsunuz?
S.O.: Ama bunların hepsiyle ilgilenir zaten. Hermione gibi, evcinleri başta olmak üzere herkesin hakkını koruyan, düpedüz feminist bir kahramanı var, her şeyden önce. Rowling Harry Potter serisinde yukarıda lafını ettiğiniz her şeyle, hatta fazlasıyla ilgilendi. İnsanın kafasına vurmadan, kahramanlarının arasına karaderili çocukları da (Angelina Johnson, Lee Jordan, Dean Thomas) dahil etmiştir. Bu konuda taraf tutmakla eleştirilmiş olsa da. “Çocukları bilinçlendirme” der miydim bilmem ama bu yöndeki girişimlerini hoş karşılıyorum. En güzel tarafı ise, asla didaktik olmayışı. Bir de, çocuk edebiyatında hiç görülmediği şekliyle, ölümü de hikâyesine dahil etti.
“Ozan Beedle’ın Hikâyeleri” aslında Harry Potter’ın son kitabında doğmuştu. Dolayısıyla, bu kitaba da Harry Potter dünyasının bir uzantısı gibi bakabilir miyiz? Karakterler okura tanıdık mı gelecek mesela?
K.K.: Okurlar son kitapta hikâyesi anlatılan üç kardeşi hemen hatırlayacaklar. Bunun dışındaki hikâyelerin kahramanları ise yeni karakterler. Zaten her şeyden önce bunlar kısacık masallar olduğundan, karakterlerini roman karakterleri gibi öyle uzun uzadıya tanımıyoruz. Ayrıca hikâyelerin kendileri de Harry Potter romanlarından epey farklı bir havaya sahip. Ama tabii ki yine de Harry’nin dünyasının bir uzantısını oluşturuyorlar. Üstelik şöyle bir şey de var ki sadece geriye doğru uzanmıyor bu masallar, Dumbledore’un yorumları aracılığıyla Harry’nin yaşadığı döneme de uzanıyor.
“Ozan Beedle’ın Hikâyeleri” de tıpkı Harry Potter gibi gizlilikle korundu. Bu gizlilik, bu kitapta da Harry Potter’dan kalmış bazı sorularımıza yeni yanıtlar alacağımız anlamına mı geliyor? Bu kitabın da arkasında bırakacağı, bir sonraki kitaplara saklanmış sırlar var mı?
S.O.: Sırlar her zaman kalacak. Öte yandan, bu kitapta malum Harry sırlarını arıyorsanız, hayalkırıklığına uğrayabilirsiniz. Ama o dünya orada işte: Anlatan Beedle, eski yazıları çözen Hermione, anlaşılmayacak noktalarda dipnot yazan Rowling’in kendisi, bizi aydınlatan yorumlar da Dumbledore’un kaleminden çıkma. Daha ne olsun? Otuz küsur yaşına gelmiş bir kahramandan başka ne beklendiğini de ben anlamıyorum. Yazarı, ilk sözünden dönmemek için kahramanı ani bir yaşlanma sürecine tabi tuttu. Hogwarts’ta öğretmen mi olsun yani? Bence Harry misyonunu tamamladı.
Kitaptan yeni bir Harry Potter çıkar mı dersiniz?
S.O.: Söz konusu bile değil. Ben bundan sonra olsa olsa, Rowling lütfederse, ondan ansiklopedi formatında ve mümkünse Encyclopaedia Britannica kalınlığında bir kitap bekliyorum sadece.
K.K.: Hayır. Öyle bir derdi de yok zaten bence. Burada renkli yeni kahramanlar yaratmaktan çok, bildiğimiz kahramanların dünyasını daha da zenginleştirmek üzere yazılmış hikâyeler var. O yüzden de “Ozan Beedle’ın Hikâyeleri”ne tamamlayıcı bir eser olarak bakmak lazım, yeni bir seri yaratma girişimi olarak değil. Zaten tüm esprisi de o zaman ortaya çıkıyor.

1990’da başlayan “Harry Potter” dizi ile dünya çapında başarı kazanan ve kitapları 400 milyondan fazla satan Rowling, zenginler listelerinde Büyük Britanya Kraliçesi’ni bile geride bıraktı.

Paylaş