VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ağustos 2015 Cuma | Anasayfa > Haberler > Hayallerinizi paraya dönüştürebilirsiniz
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hayallerinizi paraya dönüştürebilirsiniz

Seyit Ecer tecrübelerine dayanarak yazdığı “Herkes Kendi İşini Kursun” adlı kitabında bir mali müşavirin gözünden para kazanmanın püf noktalarını veriler ve analizlerle ortaya koyuyor.

İPEK CEYLAN ÜNALAN


Kitabınızın girişinde “maaşlı çalışan birinin zengin olduğunu hiç görmedim” diyerek insanları kendi işlerini kurmaya yöneltiyorsunuz. Herkes kendi işini kurmalı mı? Kurmazsa ne kaybeder?

Hayatımız boyunca verdiğimiz kararlar çerçevesinde yaşıyoruz. Hayatımızda Risk almadan yaşamayı tercih ediyorsak beklentilerimizde buna bağlı olarak çok yüksek olmamalı. Sonuçlarına da katlanmak zorundayız. Eğer profesyonel olarak maaşlı bir yerde çalışıyorsanız enerjinizi başkasına kiralıyorsunuzdur. Kendi enerjinizi kendi işinizde kullanın demek istiyorum. Büyük çoğunluğun kazandığı ücretler Türkiye’de bellidir.

Hayatı boyunca çalışıp bir ev ve bir araba alırsa kendini şanslı sayabilir. Genel çoğunluğu kastediyorum. İstisnalar tabii ki olacak. Kendiişlerini kurmayanların hayatta ne kaybedeceklerini veya neyi kazanacaklarını bilmiyorum ama kendi kararlarının sorumluluğuna katlanmayı bilmeleri ve beraber yaşamasını bilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Seçimlerimizin sonuçlarına katlanmak zorundayız.

Herkes kendi işini nasıl kurabilir?

Öncelikle bu kitapta insanlarımızı kendiişlerini kurmaları için cesaretlendirmek istedim. Nasıl kurabilecekleri konusunda yol göstermeye çalıştım. Hayal kurmalarını istedim. Çünkü hayal kurmamız çok önemli. Bizim kuşağımız üniversiteden mezun olduğu zaman hep iyi şirketlerde işe girmeyi hedefledi. Bizlere müteşebbis olmayı veya kendi işimizi kurmayı öğretmediler ve teşvik etmediler. Ben bu kitabımla insanları teşvik etmeyi hedefledim. Ülkemiz insanları arasından kendi işini kurmuş, büyütmüş çok sayıda başarılı işletmeler çıkmasını istiyorum. Başlangıçları yapmazlarsa bu işletmeler nasıl kurulacak, nasıl büyüyecek ve nasıl olacak. Bu kitap sadece bir başlangıç. Girişimcilerin en başta yapabileceklerini kendi dilimde basitçe anlatmaya çalıştım. Ülkemizde çok yoğun bir işsizlik bulunmakta. Halbuki insanlar kendi işlerini kurmayı hedefleri arasına koysalar umuyorum ki aralarından çok iyi işverenler çıkacak ve yanlarında yüzlerce insan çalışabilecek. Ayrıca ülkemizin insanı sözeldir yani konuşmayı sever. Kitabımda girişimcileri sözelden sayısal hedeflere geçmelerini amaçladım. Fotoğrafı kendisinin önceden görmesini amaçladım. Ben de ülkeme bu şekilde katkı yapmaya çalışıyorum. Umarım kitabımı okuyan okurlar başarılı işletmelerini kurar ve büyütürler. Gelecekte de ülkemizden dünya devi olmuş girişimciler çıkar.

Peki işin püf noktaları neler?

Öncelikle gerçekçi olacağız. Planlı olacağız. Daldaki kuşa değil, hep cepteki kuşa bakacağız. Hazırlık sürecini iyi düşünüp planlayacağız. Kurmayı hedeflediğimiz iş için araştırma yapacağız. Ülkemizin insanların deyişi olan “Kervan yolda düzülür’’ mantığından vazgeçip, kervanı yola çıkarmadan önce planlayacağız.
Altyapımız Avrupalı, kafa yapımız Ortadoğulu, kar beklentimiz Amerikalı olamaz. Avrupalı bir girişimci bir işi kurmadan önce ‘’Bin kere düşünüp, bir kere uygular”.

Her şeyi sayısal olarak planlar. Yani bütçesini yapar. Her duruma hazırlıklı olur veya baştan vazgeçer. Bütçesini bilecek. Hesaplı hareket edecek. Para kazandıkça işini büyütecek veya gerektiğinde küçültmesini bilecek. Kitapta nasıl yapabileceklerini basitçe ve örneklerle gösterdim.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam