VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
16 Aralık 2011 Cuma | Anasayfa > Haberler > Hayat da bir yemek tarifi gibidir
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hayat da bir yemek tarifi gibidir

Aynur Tartan VatanKitap""ın yemek kitapları yazarı, editörü... Kendisini ""Bak Mutfakta Kim Var"" ile tanımıştık. Ne güzel bir kitaptı. Yemeği dostlarla buluşturuyor, dostlarının, yemek tariflerine yer veriyordu. Yeni kitabı ""Bak Mutfakta Hayat Var""da ise bu kez soruyu biraz değiştirmiş ve dostlarından birer yemek ve hayat tarifi istemiş. Neler mi? İşte birkaç örnek:

Ahmet Ümit
"Hayatın tarifi?" Aslında bilmiyorum. Bir Japon prensesine göre yaşamın üç temel zevki varmış: "Aşkın zevkleri, yemenin zevkleri ve sanatın zevkleri." Prenses yaşlandıkça ilk ikisinin azalacağını söylüyor. Sanırım haklı, o sebepten vakit varken aşkın ve yemeğin tadını çıkartalım, sanat ise ölene kadar bize eşlik edecek yegâne etkinlik olarak zaten hep yanımızda.
Mutfağın hayatımdaki yeri? Antepli’yim desem bu sorunuzun yanıtını vermiş olurum. Benim memleketimde insanların en çok konuştukları konulardan biridir yemek. Antep"ten aldığım bu yemek zevkini gittiğim her ülkede de arar oldum. Hiç tatmadığım lezzetler peşinde koşarım. Bir filozof insan yediklerinin bütünüdür demiş midir bilmiyorum, ama bu önerme çok da anlamsız kaçmayacaktır. Yemekle ilişkimi, hayatla ilişkimiz gibidir. Ya tadını çıkartırsınız ya geçiştirirsiniz. Ben hep tadını çıkartmaktan yana olmuşumdur.

Domates ezmeli tike kebabı
Artık sıkça yemesem de en çok sevdiğim ve zaman zaman arkadaşlarıma yaptığım yemeğin adı "Domates ezmeli tike kebabı."
Tike, kuşbaşı anlamına geliyor. Önce kuşbaşı biçiminde doğranmış kebaplık etimizi alıp biber salçası, az sarımsak, biraz yoğurtla sosluyoruz. Et bir gün kadar sosta bekliyor. Şölen günü, etlerimizi kebap şişlerine saplayıp hazır bekletiyoruz. Aynı anda domatesleri dörde bölerek yine kebap şişlerine saplıyoruz. Önce domatesler mangalda pişiriliyor. Pişirilen domateslerin kabuklarını soyarak bir kapta eziyoruz. Soğumamaları için az ateşte ılık tutuyoruz. Ardından etlerimizi mangala koyup pişiriyoruz. Pişen etlerimizi domates ezmesinin olduğu kaba çekiyoruz. Üzerine maydanoz ekeyerek servis ediyoruz. İşte benim en çok sevdiğim yemek.


Ali Poyrazoğlu
Bir araya gelmesi düşünülmeyen renkler, kokular, tatlar, bakışlar, duruşlar... İşte bunlar buluştuklarında ve bir araya geldiklerinde müthiş bir uyum yaratırlar. Benim hayata bakışımın da hayat hikayemin de özeti budur. (...) O zaman yemek tarifimizin de bu hayat felsefesine uygun olması lazım. Bir araya gelmesi düşünülmeyen lezzetlerden yola çıkarak bir yemek tarifi
vereyim.
Yeşil elma dolması
Yeşil elmaların üstü tıpkı biber dolması yapar gibi kapak şeklinde kesilir ve içleri oyulur. Hazırlanan etli dolma içi elmalarla doldurulur. Tencereye biraz zeytinyağı konur. Kuru kayısı, siyah üzüm ve badem eklenir ve kısa süre bu yağda kavrulur. Sonra elmalar dizilir. Üzerine bir demet tarhun konur. Kararında az bir su ilave edilir ve elmalar pişmeye başladıktan 15-20 dakika sonra tarhun çıkartılır. Çünkü elmalar pişene kadar tencerede kalırsa yemeği acılaştırır. Tıpkı etli biber dolması gibi pişirilir ve afiyetle yenir.

Yılmaz Karakoyunlu
Hayatın anlamını kavradığımız zamana kadar uzun yıllar geçer. Geride bıraktığımız yılların nasıl bir yaşam değeri olduğunu önemsemeyiz. Yaşamın değerini kavradığımız zaman hayatın anlamı başlıyor. Bu anlam dünyaya gelişin idrakıdır, takdiridir ve sorumluluğudur. Ya mağlup bir zaaf ya da tesirli bir gurur değeriyle yaşanır.
Mutfağı bir mekan tarifi gibi düşünemiyorum. Onu bir yaşam algısı, bir kültür değeri ve lezzet estetiği olarak yorumluyorum. Bu yemeği yatılı okuldan eve döndüğüm cumartesi günleri annem benim için pişirrdi. Kökenlerimden gelen önemli br yemektir.

Elmalı Makedon bastısı
Yağsız tavayı üç dakika ısıtın. Bonfileleri una bulayın. Sonra bir çorba kaşığı zeytinyağı ile tavayı bulayın. Bonfileleri alt-üst ayrı ayrı olmak üzere birer dakika pişirin. Pişen bonfileleri bir sahana yerleştirin. Aynı tavada doğranmış domates ve biberleri kavurun. İçine tereyağı, karabiber, tuz ve köri ekleyerek çevirin. Garnitürü dökün. Biraz salça veya domates suyu koyun. Yarım su bardağı elma suyunu karıştırarak ilave edin. Bu karışımı hazır olan etlerin üzerine dökün; üstüne kapak koyun... On beş dakika kısık-orta ateşte pişirin. Servis yaparken yanına bezenti (garnitür) olarak elde kesme erişte verilebilir.

Paylaş