VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Şubat 2016 Pazar | Anasayfa > Haberler > Hayat hikayesinin peşinde
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hayat hikayesinin peşinde

Hayat hikâyenizin bir kitapta yazılı olduğunu öğrenseydiniz ne yapardınız? Afonso Cruz’un bu sorunun peşine düşen ödüllü kitabı Türkçede.Afonso Cruz’a 2012 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü‘nü getiren “Kokosschka’nın Kuklası” yıkıcı bir savaş görüntüsüyle açılıyor. İkinci kurşun kendisine yöneldiğinde kaçar ve bir kuşçunun mahzenine girerek orada yaşamaya başlar. Savaş bitene kadar bu mahzende yaşar, savaş bittiğinde ise evine söner.

Ancak Dresner, savaşın yıkıcı etkisini hala belleğinde taşımaktadır. Karşısına, kitaplarını hiçbir yayınevinin basmadığı Mathias Popa çıkar. Aralarında sıkı bir dostluk gelişir. Popa, Thomas Mann’ın bir elyazmasını çalıp kendisinin kitabı gibi bastırmak niyetindedir. Ama bunu başaramaz.

Dresner Popa’ya bir kitap yazmasını söyler, Popa’nın ise beynindeki rahatsızlık nedeniyle çok az bir ömrü kalmıştır. Dresner’e bir kitap yazacağını ve iki ayda teslim edeceğini söyler. İki ay sonra Dresner’a “Kokochca’nın Kuklası“nı teslim eder. Romanın hikayesi ise oldukça ilginçtir.

Şöyle ki Popa’nın romanına konu olan kişi 20. yüzyılın Emperyalist ressamı Oscar Kokosschka’dır. Kokosschka, Alma ile dört yıla yakın bir süre fırtınalı bir aşk yaşar. Dört yılın sonunda aniden Alma tarafından terk edilince depresyona girer Kokoschka.

Kısa süre sonra Alma’nın evlendiğini öğrenen ressam, onun gerçek boyutlarda bir bez bebeğini yaptırır. Bu bez bebek en küçük ayrıntısına kadar Alma’ya benzer. Her yere bu bebekler giden ressam, ayrılıklarından uzun bir zaman sonra bir gün aniden bebeğin boğazını kesip onu çöpe atar. Popa romanında Kokochca’nın hayat hikayesini anlatıyor zannedilebilir ancak Popa’nın yazdığı kitapta kendi hayatlarının izleri vardır.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam