VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ocak 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > Hayat Okulu''ndan mezun olmak isteyenler için pratik bir müfredat!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hayat Okulu'ndan mezun olmak isteyenler için pratik bir müfredat!

Felsefenin Tesellisi kitabı ile günlük hayatın dışına çekilmiş olan felsefeyi tekrar yaşamımıza sokan Alain de Botton'un kurduğu Hayat Okulu'nda verilen ders ve seminerler kitaplaştı. Her biri alanında uzman kişilerin adını taşıyan bu kitaplar nasıl sorusu üzerine şekilleniyor: Dünyamızı Nasıl değiştiririz veya Dijital Çağa Nasıl Uyum Sağlarız? gibi...


Bir insanın başarılı bir mühendis veya çok para kazanmış bir iş adamı, hatta birçok buluşa imza atmış bir bilim insanı olması, onun başarılı ve huzurlu bir hayat sürdüğünü göstermez. Günümüzün popüler felsefecilerinden Alain de Botton tarafından Londra'da kurulan "Hayat Okulu" (The School of Life) işte tam da bu ihtiyaca seslenmeyi amaçlıyor; insanların daha iyi ve akıllıca yaşayabilmesi ve hayattan tatmin olmalarını sağlamaya... Bu amaçla düzenlenen programlarda ilişkilerin zorlayıcılıklarının, çalışılan işlerin yarattığı tatminsizliğin, sorunlar karşısında sakin kalabilmenin yollarının veya dünyayı daha yaşanır kılabilecek etkenler ve nedenleri üzerine cevaplar aranıyor.
Bu amaçla bu okulda pek çok önemli yazarlar, akademisyen, sanatçı ve düşünür; akşam kursları, haftasonu dersleri ve atölye çalışmaları ile tecrübelerini katılımcılarla paylaşıyor. Mesela "Hayat Okulu"nda Türkiye'den de 10 Şubat 2013'te dünyanın en önemli tasarımcılarından olan Hüseyin Çağlayan "yaratıcılığın stratejileri" üzerine bir ders verecek. Üstelik bu ders ve work-shoplar gerçekleştikten sonra geride de bırakılmadı ve hepsi bir kitaba dönüşüp bir set olarak yayımlandı ki, bu da bu programlara katılamayan ama bu bilgilerden yararlanmak isteyenler için bir fırsat oldu. Peki bu sette neler var?

Cinselliğe Nasıl Farklı Yaklaşırız? Alain de Botton
Geleneksel biyolojik evrim teorisi cinselliği, bir canlının neslini devam ettirmek ve türünün biokütlesini arttırma amacıyla gösterdiği faaliyetlerin tamamı olarak tarif eder. Ama kabul edelim ki, bu teori kadın ve erkeklerin günümüzdeki çok yaygın bir şekilde görülen erotik davranışlarına tatmin edici bir açıklama sunamıyor. Botton'a göre bunun temel nedeni insanların bilinçaltlarının yönettiği bir güdüye sahip olmaları. Çocuklukta ebeveynle kurulan sıcak temasın, fiziksel ve duygusal ilişkinin, sevgiyle okşanan, öpülen, koklanan, ne zaman istense emilen memenin yerini, çocukluktan çıkmayla beraber vücuda dokunulması yasaklanan bölgelerin sayısının artması alıyor. Botton, işte bu değişimin yarattığı yalnızlığı giderebilecek olanaklardan birinin de erotizm olduğunu görüşünde.

Dijital Çağa Nasıl Uyum Sağlarız? Tom Chatfield
Evet, öyle bir devirde yaşıyoruz ki, dijital mucizeleri artık olağan kabul ediyoruz. On binlerce kilometre uzaklıktaki bir sokaktaki insanları, binaları canlı olarak, hem de bunları para harcamadan izlemek gibi. Matbaanın icadından sonraki beş yüz yılda yaklaşık yüz milyar kitap nüshası basılmışken, bu sayı, günümüzde internete bir ayda yüklenen içerikten bile daha az. 1921 yılında 90 bin kişinin izlediği bir boks maçı, radyodan yayınlandığında 300 bin kişiye ulaşmış ve böylece rekor kırmıştı. Bugün ise insanların yarıdan fazlası dünyayı "canlı" dijital bağlantı ile takip ediyor. Google'da uzun yıllar çalışmış ve dijital dünya ile ilgili birçok yayın ve projelere imza atmış olan Tom Chatfield, Hayat Okulu'nun bu kitabında, gelişmesine şahit olduğumuz dijital teknolojinin yarattığı devrimi ortaya koyan birçok çarpıcı örnekler ve bu konuda son yıllarda yapılan önemli yayın ve araştırmalar hakkında bilgiler vermekte...

Kendimize Uygun İşi Nasıl Buluruz? Roman Krznaric

İnsanların yaşamını etkiliyen en önemli kararlardan biri mesleklerinin ne olacağı ve dolayısıyla eğitimlerinin hangi konuda olması gerektiğine dair karardır. Dönemimizin en önemli empati, diyalog ve sosyal değişim yaratma konularındaki danışmanı ve Hayat Okulu'nun kurucularından olan Roman Krznaric bu kitabında iş arzusu, para ve statü kazanma konusundaki sorunlarla yüzleşerek yeteneklere uygun iş yapma imkanlarını irdelemektedir. Yazara göre tatminkar bir iş için iki sorunun cevabının bulunması öne çıkmaktadır; Tatmin edici bir kariyerin temel unsurları nelerdir? Kariyer değiştirme nasıl becerilebilir? Eserde 18. yüzyıldan itibaren meslek seçimi ile ilgili birçok öykünün yanında farklı meslek seçimleriyle ilgili verilmiş onlarca örnek kitaba çok değerli bir boyut getirmiş...

Para Hakkındaki Endişelerimizi Nasıl Gideriz? John Armstrong

Türkiye'nin önemli iş adamlarından birinin danışmanı olan bir dostum, geçen hafta patronuyla yaptığı bir sohbeti anlattı. Kendisini sadece para kazanmaya adamış patronun, "Bak sen ne kadar başarılısın, ama benim kadar kazanamıyorsun" diyerek takılmasına dostumun, "Haklısınız, ama ben sizden daha fazla harcıyabiliyorum" cevabını gülerek paylaşmıştık... John Armstrong, bu kitabında para ile ilgili sorunların aslında endişelerle ilgili olduğunu ve para sorunlarının çözümü için iki basit yol olduğunu anlatıyor: Ya daha fazla para kazanılacak, ya da harcamalar azaltılacak. Kitapta yaşamdan alınmış hikayelerin çizdiği portrelerle paraya; iyiliğin işareti, kötülüğün nedeni, bir rakip karşısında kazanılan zafer, sevgiye giden yol, cinsel zevk için bir araç, çocukluğun sona ermesi gibi anlamlar yüklenebileceği de gösteriliyor.

Dünyamızı Nasıl Değiştiririz?
John-Paul Flintoff


Yazar, çoğumuzun dünyayı değiştirmenin imkansız ya da çok zor olduğunu düşündüğü için bunu denemeyi bile göze almadığını söylüyor. Halbuki kitapta verilen tarihi örnekler bireysel veya toplumsal olarak dünyayı değiştiren birçok başarıyı gösteriyor. Hem de bireylerin çok büyük güçlere karşı kazandığı başarılar bunlar. Bu yüzden "Dünyamızı Nasıl Değiştiririz"i okuduktan sonra bir değişim yaratmak için daha donanımlı ve elbette daha kararlı olacaksınız.

Paylaş