VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
25 Mayıs 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Hayat simülasyonu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hayat simülasyonu

Yol ayrımındasınız. Bir karar veriyor, yıllar sonra o güne dönüp “Acaba diğer yolu mu seçseydim” diyorsunuz. “Sessiz Tango”nun kahramanı da bir yol ayrımında üstelik hikâyesini sizin vereceğiniz karar şekillendirecek.

ÖZLEM AKALAN“Sessiz Tango”, otuz dört yaşındaki Ayşe’nin neredeyse iki aydır hazırlandığı bir projeyi çalıştığı şirketin patronlarına sunacağı günün sabahında başlıyor. Genç kadının giyinip evden çıktığı kısa süre zarfında kocası Selim ile ilişkilerinin ne denli çıkmazda olduğuna tanıklık ediyoruz. Kalburüstü bir ailenin kızı olan Ayşe ile burslu okuyan Selim’in üniversitede başlayan aşkları geçen yılların ardından yerini müthiş bir çatışmaya bırakmıştır. Oğullarının doğumunun ardından girdiği depresyondan üç yıl sonra kurtulan ve çalışmaya başlayan Ayşe vasat bir işte orta kademe yöneticiyken Selim çalıştığı şirketin çoktan ortağı olmuştur. Kocası tarafından sürekli ezilen, aşağılanan, küçümsenen Ayşe kurbana dönüşmüştür. Yaşadığı bu psikolojik tacize iş yerindeki rekabet ve başarısızlığı eklenince ciddi bir panik atak krizi geçirir. İmdadına dostu Zeynep yetişir; hastanede başında bekler, sonraki günler bu ruh halinden kurtulması için Ayşe’ye yol gösterir. Kendi de kötü bir boşanma süreci yaşayan Zeynep olayların üstesinden Suat adında bir terapist sayesinde geldiğini anlatır. Ayşe, Zeynep’in katıldığı bu grubu her ne kadar uçuk kaçık olarak nitelendirse, yaptıkları seanslara “modern cadılık” dese de sonunda ikna olur ve Suat ile görüşmeyi kabul eder.

İKİ FARKLI SON
Romanın akışı işte tam da bu noktada bir yol ayrımına giriyor; ama bildiğimiz, klasik anlamda bir yol ayrımı değil bu. Yazar Erkan Sarıyıldız okura iki seçenek sunuyor: İlk seçenekte Zeynep, Suat’ı düzenli olarak görmeye devam edip, kendini tanımaya, bambaşka bir gözle görmeye başlıyor. İkinci seçenekte ise “Suatsız”, kendi başına bir çıkış yolu arıyor. Siz kitabın girişini okurken kendinizi Zeynep’in yerine koyup “Aynı durumda olsam ne yapardım?” sorusuna cevap vererek hikâyenin gidişatını belirliyorsunuz. Dilerseniz kendi tercihinizle Zeynep’in hayatına bir yön çizdikten sonra, diğer yolla ulaşılan sonu da okuyabilirsiniz.
Ortak bir başlangıcın ardından sizi farklı seçimlere yönlendiren çoklu senaryolardan oluşan “Şahane Hatalar” kitabını düşünün; ancak bu roman kısa olasılıklar sunmuyor, Zeynep ile beraber okuru da içsel bir yolculuğa çıkarıyor. Hani bazen önümüzde birden fazla seçenek olur ve yıllar geçtikten sonra “Acaba bu yoldan değil de ötekinden gitseydim ne olurdu?” diye sorarız ya kendimize, işte bu kitap Zeynep’e olduğu gibi benzer zorlayıcı dönemlerden geçen okura da rehber niteliğinde. Bir tür hayat simülasyonu…
“Sessiz Tango”,“Her Ruhun Bir Şarkısı Vardır” üçlemesinin ilk kitabı.Yazarı, aslında bir tıp doktoru. İnsanların iç organları kadar ruhunu da iyileştirmek gerektiğinden yola çıkarak, doktorluğun yanı sıra farkındalık çalışmalar da yapıyor. “Kendime Doğuşumun Güncesi”, “Simurg’un Gözyaşları”, “Geçit”, “Anormal Kitap”, “Kırkıncı Tohum”, “Ayak İzlerim”, “Tüy Gibi Hafif” romanları yayınlanan Sarıyıldız, yaşadığı deneyimleri ve ulaştığı sentezi kişilere aktarmak amacıyla “Kendine Doğuş Atölyesi”ni kurmuş. “Birey¬sel Farkındalık Seansları”, “ThetaHealing ile İdeal Kilo İdeal Yaşam”, “Kuantum Düşünce Tekniği” ve “Sağlığa Holistik Ba¬kış” eğitimleri veren yazarın “Simurg Metodu- Yaşamda Ustalaşma Programı” adlı bir eğitim seti de bulunuyor.
Paylaş