VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
11 Ocak 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Hayata tutunma hikâyesi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hayata tutunma hikâyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Memet Baydur’un yazıp Hülya Karakaş’ın yönettiği “Yangın Yerinde Orkideler”i tiyatroseverlerle buluşturuyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Memet Baydur’un 1990 yılında yazdığı “Yangın Yerinde Orkideler” adlı oyununu bu hafta seyirciyle buluşturuyor. Hülya Karakaş’ın yönettiği ve şarkı sözlerini yazdığı oyun, toplumsal hayatın dışına itilmiş insanların sorunlarını dramatik bir dille anlatıyor. 2001 yılında kaybettiğimiz Memet Baydur, oyunun 1989-1990 sezonunda ilk sahnelenişinde “Orkideleri hep bir ‘ballad’ olarak düşündüm” demiş ve şunları söylemişti: “Hakkı yenmişlerin, hayatın-toplumun yerleşik düzeninin kıyısına itilmişlerin, uyurgezerlerin, mutsuzların, sırtından yaralıların, alkoliklerin esrarkeşlerin, yalancıların, masal anlatıcılarının, gezginlerin, kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların, filmleri balkondan ya da hususiden değil, birinciden yani en ön sıralardan seyredenlerin, dünyaya kekremsi, ekşi bir sırıtışla bakanların, sis ve dumanlar içinde yaşayanların, bilgiye ve bilgisizliğe aynı tiksintiyle yaklaşanların, bütün bunlara rağmen, ya da biraz da bunlardan ötürü insan kalmayı becerebilmiş olanların şarkısı olsun istedim.”


“Tiyatro, bir haz alanıdır”
Müziğini Cihan Kurtaran’ın, dramaturgisini Ergün Özdemir’in, sahne tasarımını Almila Altunsoy ve Cihan Aşar’ın, ışık tasarımını Mahmut Özdemir’in, koreografisini Özge Midilli’nin yaptığı oyunda; Emin And, Eraslan Sağlam, Can Ertuğrul, Zümrüt Erkin, Ömer Barış Bakova ve Gözde İpek Köse rol alıyor.

Oyunun yönetmenliğini üstlenen Hülya Karakaş ise sahneye taşıdığı “Yangın Yerinde Orkideler” için şunları söylüyor: “Kendinizi tam yolun kıyısında bulduğunuz olmadı mı hiç? Bakmaktan ürktüğünüz uçurumdan kendinizi gelişigüzel aşağı bırakmak istemediniz mi? Tuhaf yollara sapmadınız mı hiç, o yolların sonunda tuhaf insanlarla karşılaşmadınız mı? Ve insan, her yaşadığı tuhaf karanlıktan; sıyrıklarla, ağzının kenarında kalan kekremsi tatla, beyninin içindeki uğultuyla çıkar aydınlığa. Karanlıktan aydınlığa çıkarken bir süre gözleri kamaşır insanın, hayatı göremez ama kısa sürede toparlanır. Zamanla sıyrıkların rengi düzelir, ağzının tadı yerine gelir, uğultu cıvıltıya döner ama yaşadığı tuhaflığı hep hatırlar. Kendini hayatın boşluğuna bırakanlar hep bir ele ihtiyaç duyar, kendine dokunan eli itmez, zarifçe kavrar ve hayatın karşısına dikilir. Tuhaf insanların dayanışması da tuhaftır! Onlar yaşamak için direnirken, biz enikonu her durumda ölümü düşünürüz. Biz parmağımızın ucunda kıymık ararken tuhaf insanlar her durumda birbirlerinin eline yürekleriyle dokunurlar. El mühimdir, sıcaklık hissettirir, direnci tarifler. Hiç orkide koklamamış olanlara duyurulur: ‘Yangın Yerinde Orkideler’in kokusu ta uzaklardan duyulur. Yazar bize tuhaf insanların dayanışmasını tuhaf bir şekilde anlatmış! Demiş ki; ‘İnsana oyun yazarının vereceği hiçbir ders yoktur, tiyatro bir dershaneden çok büyülü bir haz alanıdır.’ Haz almanız dileğiyle,” diyor.

Oyun, 11-14 Ocak ve 18-21 Ocak tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.


Paylaş